Gürcistan: Çin'den gelen koronavirüs test kitleri hatalı sonuçlar veriyor!

Haberler
Oğuzhan Batur
27 Mart 2020, 17:19
Oğuzhan Batur
27 Mart 2020, 17:19

İspanya ve Çekya’dan sonra Gürcistan da, Çin’den gelen koronavirüs test kitlerini kalitesiz bulduğunu ve iade edeceğini açıkladı.

ÇİN, İLE YAPILAN SÖZLEŞME İPTAL EDİLDİ

Gürcü gazeteci Eto Buziashvili sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Testlerin kalitesizliği nedeniyle Gürcü yetkililer Çin’den gelen hızlı COVID-19 testlerinin alımına dair sözleşmeyi iptal etti. Dün, İspanya da Çin’den alınan testlerin pozitif vakaları tespit etmede başarısız olduğunu belirtmişti” ifadelerini kullandı.

Buziashvili, Gürcistan’ın iptal ettiği siparişin yine Çin’in Shenzhen “Bioeasy” firması olduğunu vurguladı. Gürcistan’ın Bioeasy şirketinden 210 bin test sipariş ettiği öğrenildi. Gürcü hükûmetinin, bu testler için toplamda 1 milyon 182 bin doları ödemeyi gözden çıkardığı ifade ediliyordu.

BİOEASY: BİR DOLANDIRICILIK MEKANİZMASI

Bioeasy şirketinden Türkiye’nin de 2 milyon adet sipariş verdiği biliniyor. Türkiye’deki Çin muhipleri tarafından büyük bir kara propagandaya çevirilen Bioeasy test kitlerinin dünya çapında hatalı sonuçlar veren bir dolandırıcılık mekanizmasına dönüştüğü açıkça görülüyor.

Çin, koronavirüs salgınına geç önlem alması ve dış dünyaya hatalı bilgiler vermesi nedeniyle oldukça eleştiriliyor. En son ABD Başkanı Donald Trump, “Çin’in açıkladığı veriler doğru değil. Xi ile konuşacağım” ifadelerini kullandı.