Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia istifa etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Şubat 2021, 11:33
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Şubat 2021, 11:33

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, ülkedeki siyasi kutuplaşma nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, bugün istifasını sundu. Başkent Tiflis’te gazetecilere açıklamalarda bulunan Gakharia, ülkedeki ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi Başkanı Nika Melia’ya yönelik tutuklama kararı konusunda ekibiyle yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle görevinden istifa ettiğini bildirdi. Gakharia, Melia’nın tutuklanması kararını eleştirerek, ülkede halihazırda siyasi gerginliklerin yaşandığını ve söz konusu kararın gerginliği daha da artıracağını savundu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GERİ ADIM DUYURUSU

İçişleri Bakanlığı ise bir açıklama yayımlayarak, Gakharia’nın istifa etmesinin ardından Melia’nın tutuklanmasına yönelik kararın geçici olarak ertelendiğini duyurdu. Diğer yandan Gürcistan anayasasına göre, iktidardaki Gürcü Hayali Partisinin bir hafta içinde yeni başbakan adayı ve yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’ye sunması gerekiyor.

GÜRCİSTAN’DA HAZİRAN 2019’DA BAŞLAYAN SİYASİ KRİZ

Gürcistan’da 20 Haziran 2019’da 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi’nin oturumuna, Rusya heyetinde yer alan Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov’un parlamento başkanının koltuğuna oturması protestolara neden oldu. Protestocuları kışkırttığı gerekçesiyle gözaltına alınan, sonrasında kefalet şartıyla serbest bırakılan ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi Başkanı Nika Melia hakkında kefaleti ödemeyince yeniden gözaltı kararı alındı.

Gürcistan Başsavcılığının talebi üzerine, dün yapılan olağanüstü parlamento oturumunda çoğunluğa sahip iktidardaki Gürcü Hayali partisi, Melia’nın vekilliğinin düşmesi yönünde oy kullanmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de Melia hakkında gözaltı kararı almış ancak Melia polise teslim olmamıştı.
Melia, kendisini desteklemek üzere partisinin merkez ofisine gelen çeşitli muhalefet partileri liderleri ile düzenlediği ortak basın toplantısında, mahkeme kararını kabul etmediğini ve polise teslim olmayacağını söylemişti.