Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Özbekistan’ı ziyaret etti

Güncel
Oğuzhan Batur
19 Nisan 2019, 17:24
Oğuzhan Batur
19 Nisan 2019, 17:24

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Özbekistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkan’ı Jae-in dün Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e ulaştı. Güney Kore Cumhurbaşkanını Uluslararası Taşkent Havalimanında Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov karşıladı. Ayrıca Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov da karşılama heyetinde bulundu.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in daha sonra Özbekistan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı olan “Köksaray”da resmi devlet töreni ile ağırlandı. Burada kendisini karşılayan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile önemli toplantılar gerçekleştirildi.

İki ülke Cumhurbaşkanı arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda Özbekistan ve Güney Kore arasında “stratejik ortaklık anlaşması” imzalandı.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Güney Koreli mevkidaşına ziyareti nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Mirziyoyev iki ülke arasındaki ilişkiler ve görüşmeler hakkında şu açıklamada bulundu: “Toplantılarımız Özbekistan ve Güney Kore arasındaki siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve insani alanlardaki iş birliğini konu aldı. İki ülke arasında uzun vadede bölgesel ve uluslararası sorunlarda iş birliğini hedefliyoruz. Bölgemizde bulunan güvenlik sorunları ve belirsizliklere karşı da ikili ortaklığımız devam edecektir.”

“MİRZİYOYEV REFORMLARI İLE DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKTİ”

Güney Kore Cumhurbaşkanı Jae-in ise Mirziyoyev’in reformist duruşunu desteklediklerini açıklayarak şu ifadeleri kaydetti:

“Dünyanın dikkatini üzerine çeken Şavkat Mirziyoyev’e büyük hürmetlerimi sunarım. Mirziyoyev siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlardaki reformları ile Özbekistan’ı yeni bir ilerleme ve kalkınma evresine taşıyor. Bugün memleketlerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çıkardık. Bu ortaklığı hayata geçirmek için iki ülke arasında kurulacak iletişim kanallarını masaya yatırdık.”

İki ülke liderinin görüşmeleri sonucunda birçok önemli sahada anlaşmalar imzalandı.

GÜNEY KORE VE ÖZBEKİSTAN ARASINDA 12 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Güney Kore Cumhurbaşkanı Jae-in’in ziyaretinin ikinci gününde Taşkent’te “Özbek-Kore İş Forumu” gerçekleştirildi. İki ülke Cumhurbaşkanı da foruma katıldı.

19 Nisan 2019 tarihli toplantıda Güney Kore’nin Özbekistan’daki yatırımlarının 7 milyar doları geçtiği belirtildi.

Özbek lider Mirziyoyev iki ülke arasındaki ticaret hakkında, “Bugün Özbekistan’da kalkınma ve refah yolunda atılan reform adımları sonucunda ülkeye birçok yatırım imkanını açmıştır. Geçtiğimiz yıl ülkemize yapılan yeni yatırımların sayısı, 3 katına çıktı. Bunların arasında Kore sermayeli 160 işletme de mevcut. Biz bundan sonra Koreli girişimcilerin Özbekistan’daki yatırımlarını arttırmak için en uygun zemini yaratma noktasında tamamen hazırız.” açıklamasını yaptı.

Özbek-Kore İş Forumu’nda 12 milyar dolara ulaşan iki anlaşma yapıldı. İmzalanan anlaşmaların enerji, kimya, otomotiv, lojistik, telekomünikasyon ve altyapı sektörleriyle ilgili olduğu bildirildi.