Güney Kıbrıs'taki tarihi camiyi kundaklama girişimine KKTC'den sert tepki

01 Haziran 2020, 19:27

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum yönetiminde (GKRY) Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’nin yakılmak istenmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek, GKRY’yi derhal failleri yakalamaya çağırdı.

LİMASOL’DE İSLAM KARŞITI SALDIRI

Limasol’deki Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne 3 adet molotof kokteyli atıldığı ve duvarlarına İslam karşıtı sözlerin yazıldığı öğrenildi. “Göçmenler ve İslam burada istenmiyor” şeklindeki ırkçı yazıların bulunduğu saldırı KKTC Başbakanı Tatar tarafından tepki gördü.

“PANDEMİ SÜRECİNDE DAHİ MÜSLÜMANLARA SALDIRAN RUMLAR VAR”

Tatar, “Hükûmet olarak Limasol’daki Köprülü Camisi’nin 3 adet molotof kokteyli atılarak yakılmak istenmesini sineye çekmemiz asla söz konusu olamaz. Üzülerek öğrendik ki tüm dünyada pandemi süreci henüz devam ederken Rum kesiminde aklını yabancılarla, özellikle de Müslümanlarla bozanlar, onlara ve ibadethanelerine saldırı düzenlemek için fırsat kollayanlar var.” ifadelerini kullandı. Bunun kabul edilemez olduğunun altını çizerek, Rum yönetimini derhal failleri yakalamaya çağıran Tatar, “Rum halkı ve Rum yönetimi bilmelidir ki ırkçı ve İslam düşmanı yaklaşımların kimseye faydası olamaz. Bu tip yaklaşımlara göz yumanlar gün gelir en büyük zararı kendileri görür.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Din İşleri Başkanı Talip Atalay da AA muhabirine yaptığı açıklamada, camiye yapılan saldırıdan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Atalay, “Yetkili makamlardan gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Her türlü ırkçı, İslamofobik ve ibadethaneleri hedef alan saldırıları kınıyoruz. Yabancı düşmanlığını kınıyoruz.” dedi.

GKRY
İslamofobi
KKTC
Limasol
Bunlara da bakın: