Güney Kıbrıs'ta camilere çirkin provokasyonlar artıyor: Camiye Bizans bayrağı astılar!

07 Haziran 2020, 17:49

Güney Kıbrıs’ta son bir haftadır camilere yönelik provokasyon saldırıları artarak devam ediyor. Son olarak Kıbrıs’ın Larnaka şehrindeki Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asıldı. Tepkiler çığ gibi büyüdü…

PROVOKASYONLAR ARTTI: CAMİYE BİZANS BAYRAĞI ASILDI!

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Limasol kentinde bulunan Köprülü Camisi‘nin avlusuna molotofkokteyli atılıp, duvarlarına İslam ve göçmen karşıtı yazılarak yapılan provokasyona bir yenisi eklendi. Son olarak Larnaka‘daki Hamit Bey Sokağı’nda bulunan Tuzla Camisi‘nin duvarına kimliği bilinmeyen şahıs veya şahıslar tarafından Bizans bayrağı asıldı.

İlgili haber: Güney Kıbrıs’taki tarihi camiyi kundaklama girişimine KKTC’den sert tepki

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ! TATAR: “IRKÇI, FAŞİZAN EYLEMLER KABUL EDİLEMEZ”

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Tuzla köyünde bulunan camiye Bizans bayrağı asılmasına çok sert tepki gösterdi. Tatar, “Bu çağda, hala ırkçı, faşizan eylemlere başvurulması, başvuranlara göz yumulması asla kabul edilemez.” diyerek çirkin eylemi kınadı.

Başbakan Tatar, Rum yönetimine çağrı yaparak derhal artan İslam karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymalarını istedi.

TATAR: RUM YÖNETİMİNİ AKLI SELİM OLMAYA UYARILARIMIZI DİKKATE ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Başbakan Tatar, konuya ilişkin şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Güney Kıbrıs’ta son bir haftada ikinci kez camilere yönelik tahrikler yapılması olağan karşılanamaz, geçiştirilemez. Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılıp, duvarlarına İslam ve göçmen karşıtı yazıların yazılmasının ardından bu kez de Larnaka’da bulunan Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyorum. Rum yönetimini, derhal İslam karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymaya çağırıyorum. Bunun için yapılması gereken ise derhal suçluları yakalamak ve gereken önlemleri almaktır. Bu çağda hala ırkçı, faşizan eylemlere başvurulması ve başvuranlara göz yumulmasını asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Dolayısı ile Rum yönetimini aklı selim olmaya ve uyarılarımızı dikkate almaya davet ediyoruz.”

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay ise yapılanın bir provokasyon olduğunun altını çizerek, suçluların derhal bulunması için çağrı yaptı.

İlgili haber:Erbaş’tan Güney Kıbrıs’taki cami saldırısını kınama

Din İşleri Başkanı Atalay’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanlığı internet sitesinde yayımlanan “Larnaka’daki Tuzla Camimize Bizans Bayrağı Asıldı Haberlerine İlişkin Açıklama”başlıklı açıklamasının tam metni şöyle:

PROVOKASYON AMAÇLI ASILAN BAYRAK İNDİRİLDİ

“Bugün bazı haber sitelerinde Larnaka’daki Tuzla Camimize Bizans Bayrağı asıldığına dair görüntülü haberler yer aldı. Bizi oldukça üzen konu bilgimize geldikten sonra, Religious Track Ofisi aracılığıyla başta Başpiskoposluk olmak üzere yetkililerden konunun takibi ve izahını istedik. İlgili Ofis aracılığıyla bize Başpiskoposluğun Larnaka’daki ilgili birimlerinden konunun ciddiyetle araştırılmasını istediği iletildi. Ayrıca derhal Temsilcimiz ve Hala Sultan İmamımız Sayın Şakir Alemdar’ı da durumu yerinde görmek ve incelemek üzere ilgili camiye gönderdik. Ancak görevlimiz camiye vardığında yaptığı incelemede, camide asılı bayrağın indirilmiş olduğunu raporladı.

“DİNİ DUYARLILIKLAR KULLANILARAK YAPILAN BU TÜR EYLEMLERE TEDBİRLER ALINMALI!”

Haber sitelerinde yer alan bu son derece tehlikeli ve çirkin görüntülerin yetkililerce ivedilikle ve ciddiyetle araştırılarak konunun açığa çıkartılmasını ve sonuca bağlı olarak gereğinin yapılmasını hassasiyetle talep ediyoruz. Özellikle dini duyarlılıkları kullanarak, dini mekânlara saldırarak, dini inançları ve inananları aşağılayarak düşmanlık oluşturmayı, nefret tohumları ekmeyi amaçlayan bu tür eylemlerin gerçekleşmesinin önüne geçilmesi için gerekli güvenlik tedbirlerinin acilen alınmasını beklemekte ve talep etmekteyiz.

EYLEMLERİ VE SAHİPLERİNİ MOTİVE EDEN BU TÜR DAVRANIŞLAR KINANMAKLA KALMAMALI!

Her zaman ifade ettiğimiz gibi, nerede olursa olsun, hangi inanç grubuna mensup olursa olsun, her inancın ibadethanesi saygındır ve korunmalıdır. Haber sitelerinde yer alan görüntü tarzındaki her türlü eylem ve eylem sahiplerini motive eden sağlıksız düşünce tarzı kınanmakla kalmamalı, bu sağlıksız düşünce tarzını değiştirecek programlarla topyekûn mücadele başlatılmalıdır.”

Yapılan çağrıların ardından Rum Kilisesi yetkililerinin Tuzla Camisi’nde inceleme yapmaya gittiği öğrenildi.

ÖMER ÇELİK: RUM YÖNETİMİ İSLAM DÜŞMANLIĞINA SON VERMELİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs’taki Tuzla köyünde bulunan camiye Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyoruz. Rum yönetimi, İslam düşmanlığına son vermeli. İslam düşmanlığını teşvik edenler, himaye ettikleri faşistlerin yol açacağı belalarla er geç yüzleşirler”

BİZANS BAYRAĞI
cami
GKRY
KKTC
provokasyon
Bunlara da bakın: