Güney Kıbrıs Rum Yönetiminden küstah açıklama

Güncel
_QHA Ankara
29 Mart 2019, 23:18
_QHA Ankara
29 Mart 2019, 23:18

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de suç işleyip Güney Kıbrıs’a kaçan kişilerle ilgili KKTC’nin iade taleplerine Rum Yönetimi’nden küstah bir cevap geldi.

Alithia gazetesinin haberine göre Rum Yönetimi suçlularla ilgili, “Kanun kaçaklarının yalnızca devletlere iade edilebileceği” açıklamasının yapıldığı ifadesi yer aldı.

KKTC ISRARLI

Alithia gazetesi, “yetkili bir kaynağın” Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’a kaçan suç olayları şüphelilerinin iade edilmesi konusunun, iki toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi’nin toplantılarında Kıbrıs Türk tarafının ısrarla ortaya koyduğu taleplerden biri olduğunu söyledi.

Söz konusu kaynağın, bu durumun yasa dışılık teşkil ettiğini iddia ettiğini ve “kanun kaçaklarının yalnızca devletlere iade edilebileceğini” belirtti.

Habere göre aynı kaynak, Kıbrıs Türk tarafının bu konudaki eleştirileriyle ilgili olarak ise, Kıbrıs Türk tarafının bu eleştirileri KKTC’yi yükseltme çabası çerçevesinde ortaya koyduğunu iddia etti ve ilgili talebin önceki Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda yine dile getirildiğini anımsattı.

Söz konusu kaynak, Kıbrıs Türk tarafının bu talebinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Ocak ayında, Güzelyurtlu davasıyla ilgili vermiş olduğu kararın akabinde daha da yoğun hale geldiğini öne sürdü.

9 YILDIR İŞ BİRLİĞİ YAPILIYOR

Gazeteye göre söz konusu kaynak, iki toplum arasında Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi’ni ilgilendiren konulardaki iş birliğine ilişkin bir soruyla ilgili olarak ise, ara bölgedeki iki toplumlu temas bürosunun varlığına işaret etti ve iş birliği yapılabilecek bütün konularda 9 senedir iş birliği yapıldığını, tanınma söz konusu olmadan da yüzlerce meselenin halledildiğini belirtti.