Zelenskıy, POLITICO'nun anketinde Avrupa’nın en güçlü insanı seçildi

Güncel
Manas
24 Mart 2022, 16:27
Manas
24 Mart 2022, 16:27

Dünyaca ünlü POLITICO dergisi, Avrupa’nın en güçlü insanı olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’ı seçti. Bu yıl Avrupa’da siyasi havayı kimin belirleyeceğini ve büyük kararları kimin alacağına yönelik hazırlanan liste, 100 kişilik editör ekibi tarafından aylarca süren tartışmaların sonucunda belirlendi. Çevrimiçi düzenlenen ankete göre, Zelenskıy, Avrupa’nın en güçlü insanı olarak seçildi.

POLITICO dergisi, geçtiğimiz Aralık ayında İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi şimdiye kadarki en güçlü kişi olarak seçmişti. POLITICO okuyucuları bu sefer, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırganlığı ve ardından gelen derin jeopolitik ve ekonomik değişiklikler ışığında listedeki değişiklikleri oylamaya davet etti. Mart ayı başlarında başlatılan İzleyici Seçimi anketine katılanlar, işgalci Rus birliklerinin saldırı ve bombalarına karşısında mücadele veren Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ı “barış, demokrasi, dürüstlük” için savaşan bir “umut feneri” olarak nitelendirdi ve Avrupan’ın en güçlü insanı seçildi.

Zelenskıy, POLITICO’nun anketinde Avrupa’nın en güçlü insanı olarak seçildi

POLITICO okuyucularına göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırdığı tarihten (24 Şubat) itibaren, başkent Kıyiv’de Cumhurbaşkanlığı Ofisindeki işyerinden dünyaya mesaj verdi. Sosyal medyada düzenli olarak video güncellemeleri yayınladı ve gelişen olayları anbean aktardı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ABD Kongresi, Birleşik Krallık Parlamentosu ve Alman Federal Meclisi’ne ve diğer brifinglerinde ciddi mesajlar vererek, Ukrayna’nın işgalci Rus ordusuyla savaşında Batı’dan daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı. Zelenskıy, bugün de NATO Liderler Zirvesi’nde NATO liderlerine hitap etti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.

Zelenskıy, POLITICO’nun anketinde Avrupa’nın en güçlü insanı olarak seçildi

Politico, Virginia merkezli politika alanında uzmanlaşmış gazetecilik organizasyonu. Yayınların konusu, ABD ve Global arenada oluşan siyasal ve politik sorunlar, fikirler ve politik figürlerden oluşmakta. İçerikler gazete, radyo ve internet aracılığı ile paylaşılmakta. Yaklaşık 40.000 tiraja sahip olan gazete, Washington ve Manhattan’da ücretsiz dağıtılmakta. Politico’nun içerik ortakları arasında CBS News, Allbritton Communications’a bağlı ABC, Kablolu TV kanalı NewsChannel8, WTOP-FM radyo istasyonu ve Yahoo! News Seçim Sayfası yer alıyor.