Zelenskıy: Odesa'da yaklaşık 25 milyon ton tahıl Rusya tarafından bloke edilmiş durumda

Güncel
qha muhabir
07 Haziran 2022, 17:07
qha muhabir
07 Haziran 2022, 17:07

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın Odesa limanları üzerinden her ay 10 milyon ton tahıl ihraç edebileceğini ancak şu an buradaki 22-25 milyon ton tahılın Rusya tarafından bloke edildiğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Haziran 2022 tarihinde Ukrayna’da kutlanan Gazeteciler Günü dolayısıyla ülkedeki gazetecilerle bir araya geldi. Ukrayna’nın, kendisi için faydasız bir sonuca ikna edilmeye çalışıldığını söyleyen Zelenskıy, uluslararası toplumda savaşla ilgili yorgunluğun arttığını ve herkesin kendine yararlı bir sonuç istediğini dile getirdi.

ZELENSKIY: HERKES BİZİ, BİZİM İÇİN FAYDASIZ BİR SONUCA ZORLAMAK İSTİYOR

Rusya ile savaşın sona ermesine yönelik henüz bir planın olmadığını dile getiren Zelenskıy, “Herhangi bir plan üzerinde müzakeremiz yok. Bu tür müzakereler bugün sıfır seviyesinde. Tabii ki herkes bizi, bizim için kesinlikle faydalı olmayan bir sonuca doğru mümkün olduğunca zorlamak istiyor” şeklinde konuştu.

Zelenskıy, Azovstal’den çıkarılan 2 bin 500’den fazla Ukraynalı askerin Rusya’da esir tutulduğunu ve tüm Ukraynalı esirlerin evlerine dönmeleri için çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

ZELENSKIY: YAKLAŞIK 25 MİLYON TON TAHIL BLOKE EDİLMİŞ DURUMDA

Zelenskıy, Ukrayna’nın Odesa limanları üzerinden her ay 10 milyon ton tahıl ihraç edebileceğini vurgulayarak şu an orada 22-25 milyon ton tahılın Rusya tarafından bloke edilmiş durumda olduğunu söyledi. Sonbaharda Odesa’da 75 milyon ton tahıl olacağını belirten Zelenskıy, ihracata ilişkin “Limanlar olmadan yapamayız” dedi.

BM ile tahıl ihracatına ilişkin müzakerelerin sürdüğünü belirten Zelenskıy, bunun yanı sıra Baltık ülkeleri ve Polonya ile de müzakerelerin olduğunu ancak yolun uzak olması nedeniyle bu güzergahın öncelikli olmadığını dile getirdi.

Türkiye basınına göre, Türkiye’nin Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile yürüttüğü müzakereler sonucunda BM çatısı altında “tahıl koridoru”na ilişkin bir yol haritası hazırlandı. İlerleyen günlerde tarafların, İstanbul’da bir araya gelerek yol haritasının detaylarını görüşmesi bekleniyor.