Zelenskıy: Kızıl Haç Örgütü tahliye araçlarımızda amblemlerini kullanmamızı yasaklıyor

Güncel
Anife Bilal
08 Mart 2022, 15:41
Anife Bilal
08 Mart 2022, 15:41

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Rusya tarafından bombalanan yerleşim birimlerinden sivilleri tahliye eden araçlarda örgütün amblemlerinin kullanılmasını istemiyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Kızılhaç, Ukraynalıları önemsemiyor ama buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün yaptığı açıklamada Uluslararası Kızılhaç Örgütünün, insani misyonlarında yer alan araçlarda örgütün amblemlerini kullanılmasını engellediğini kaydetti. Zelenskıy bugün yaptığı konuşmada, “Bana, Kızılhaç’ın bize tahliyelerde kullanılan araçlarda kendi amblemini kullanmaya yasakladığını bildirildi. Kızıl haç işaretini kendi malıymış gibi yasaklıyorlar. Bu bize bazı etkili insanların Ukraynalıları önemsemediğini gösteriyor. Ama biz buna izin vermeyeceğiz, ben buna izin vermeyeceğim.” dedi.

UKRAYNA, İNSANİ KORİDORUN AÇILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTMİŞTİ

Daha önce, Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, bugün Sumı kentindeki sivillerin tahliye edilmesi için insani koridorun oluşturulması gerektiğini duyurdu. Bakan, tahliyenin Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından onaylandığını ve insani koridorun oluşturulmasının, Rusya tarafından Uluslararası Kızılhaç Komitesine gönderilen resmi bir mektupta teyit edildiğini belirtti.