Zamanı durduran sevgi: Türkiye’de saat 9.05'te hayat bir dakikalığına durdu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Kasım 2021, 14:10
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Kasım 2021, 14:10

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihler 10 Kasım 1938’i gösterdiğinde saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu. Türkiye, Atatürk’ü ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde saygıyla anıyor. Atatürk’ün vefat yıl dönümündeki anma kapsamında yurt genelinde hayat saat 9.05’te bir dakikalığına durdu. Saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, atalarına olan sevgi ve özlemlerini gösterdi.

Tüm ülkeyi yasa boğan vedanın ardından 83 yıl geçmesine rağmen Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin kalbinde yaşamaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete uğurlanışının 83’üncü yılında da Türkiye ve dünya genelinde anıldı. Tüm yurtta saat 09.05’te çalan sirenlerle hayat 1 dakikalığına durdu. Vatandaşlar, Ulu Önder’e saygı duruşunda bulundu. Ankara’da Kızılay ve Anıtkabir civarı başta olmak insanların olduğu her alanda saygı duruşunda bulunuldu.

Saatler 9.05’i gösterdiğinde siren sesleri tüm ülkede yankılanırken, sürücüler siren seslerine kornaya basarak eşlik etti.

Ata’ya özlem duygusal anlar yaşattı.

İki kıta arasında da zamanın durduğu anlar kameralara yansıdı.