Yunanistan ve Mısır MEB anlaşması, BM’de yayımlandı

Güncel
Aybala Polat
25 Aralık 2020, 15:21
Aybala Polat
25 Aralık 2020, 15:21

Yunanistan ve Mısır arasında, 6 Ağustosta imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge sınırlandırılmasına ilişkin anlaşma, Birleşmiş Milletlerde tescil edilerek yayınlandı. Birleşmiş Milletler Denizcilik ve Deniz Hukuku Ofisi Hukuk İşleri Bürosu’na sunulan Yunanistan ve Mısır arasındaki anlaşma, 24 Aralık 2020 tarihinde BM tarafından kayda geçirilerek yayımlandı.

Yunanistan Ve Mısır MEB Anlaşması

BM Genel Kurul Başkanlığını Türk diplomat Volkan Bozkır’ın olmasına rağmen anlaşmanın Birleşmiş Milletler nezdinde rekor denilecek kadar kısa bir sürede tescil edilmesi kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Akdeniz’de yaşanan gergin sürece olumsuz etki etmesi beklenen bu gelişmede, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yürüttüğü yakın diplomatik ilişkilerin başarısı olarak görülüyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın yakın zamanda Portekizli yetkili ile Cenevre’de ve New York’ta birkaç kez görüştüğü biliniyordu. Yunanistan’ın bundan sonra Güney Kıbrıs, İsrail ve Libya ile deniz bölgelerinin sınırlandırılmasına anlaşmalarını BM’ye getirmesi bekleniyor.  

Yakın zamanda, Türkiye ve Libya arasındaki Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasını da yayınlayan Birleşmiş Milletlerin, birbiri ile çelişen bu iki anlaşma nedeniyle ihtilafa düşen üçüncü taraf ülkelere, hangi uluslararası hukuk teamüllerini uygulayacağı merak konusu oldu.  

Doğu Akdeniz MEB Anlaşmaları

TÜRKİYE YUNANİSTAN VE MISIR ARASINDAKİ ANLAŞMAYI TANIMIYOR

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 6 Ağustosta imzalanan ve iki ülke yönetimlerince hızlıca onaylanan Yunanistan ve Mısır arasındaki MEB anlaşmasını, yok hükmünde olarak değerlendirmişti. Çavuşoğlu açıklamasında, “İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye ve Libya’nın kıta sahanlığını ihlal ediyor için yok hükmündedir. Bu anlayışımız, sahada ve masada ortaya konacaktır.” İfadelerini kullanmıştı.