Yunanistan, Rus vatandaşlarına oturma izni verme sürecini durdurdu

Güncel
Anife Bilal
02 Mart 2022, 09:32
Anife Bilal
02 Mart 2022, 09:32

Yunanistan hükumeti, Ukrayna’ya karşı savaş başlattığı için Moskova’ya uygulanan sert ekonomik yaptırımların ardından Rusya vatandaşlarının Yunanistan’da oturma izinlerinin süresini uzatma ve yeni oturma izinleri alma sürecini askıya aldı. Ayrıca Yunanistan’da Rusya vatandaşlarının “yatırımcı” kategorisindeki oturma izni başvuruları da kabul edilmeyecek.

Yunanistan hükumetinin, Rusya vatandaşları için ülkede oturma izinlerini uzatma ve yeni oturma izni alma sürecini, bir sonraki duyuruya kadar askıya almaya karar verdiğini duyurdu. Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi tarafından imzalanan kararın, bir sonraki duyuruya kadar geçerli olacağı belirtildi. Bununla birlikte Rusya vatandaşlarının “yatırımcı” kategorisindeki oturma izni başvuruları da bir sonraki duyuruya kadar kabul edilmeyecek.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde “Donbas’ta özel askeri operasyon” başlattığını duyurarak Ukrayna’ya saldırdı. Ukrayna’nın genelinde bulunan askeri havalimanlarına saldırılar düzenlendi. Rus askerleri, işgal altındaki Kırım ve Donbas ayrıca Belarus da dahil olmak üzere Ukrayna’ya saldırmaya başladı. 

Ukrayna’da 24 Şubat sabahı sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan edildi.

Rusya, Ukrayna’nın Kıyiv, Harkiv, Çerkası, Herson, Donetsk, Jıtomir, Odesa başta olmak üzere ülkenin geneline askeri veya sivil yerleşim bölgelerine füze atıyor, hava saldırıları düzenliyor.