YTB "2020 Türkiye Bursları" başvuruları başladı

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2020, 15:09
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2020, 15:09

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının(YTB) uluslararası öğrencilere Türkiye’de yüksek öğrenim imkanı sunan “2020 Türkiye Bursları” için başvurular başladı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından sağlanan Türkiye Bursları, ülkenin önde gelen üniversitelerinde tam zamanlı veya kısa süreli bir program sürdürmeleri için seçkin öğrencilere verilen, devlet tarafından finanse edilen, rekabetçi bir burs programı olarak biliniyor.

SON BAŞVURU TARİHİ

2020 Türkiye Bursları başvuruları, 10 Ocak-20 Şubat tarihleri ​​arasında tüm ülkelerden uluslararası öğrenciler için açık olacak. Elden veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve başvurular ücretsiz olacak.

Başvuracak adaylar https://turkiyeburslari.gov.tr/ üzerinden başvurabilecek. Ayrıca, başvurular Türkçe, Arapça, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Boşnakça olmak üzere 7 dilde kabul edilecek.

BAŞVURUDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Lisans kazanmak isteyen adayların yaşı 21 yaşından küçük, yüksek lisans kazanmak isteyen adayların 30 yaş altı, doktora adaylarının 35 yaşından küçük ve bilimsel araştırma bursları için adayların 45 yaşının doldurulması gerekli olacak.

“BÜYÜK ÖĞRENCİ PROJESİ”

Türkiye’nin 1992’de “Büyük Öğrenci Projesi” olarak başlattığı, 2012’den itibaren de YTB koordinesinde “Türkiye Bursları” olarak devam eden proje sayesinde dünyanın birçok ülkesinden öğrenci, Türkiye’de öğrenim gördükten sonra ülkesine dönerek hem kendi insanlarına hizmet ediyor hem de Türkiye ile ülkesi arasında dostluk köprüsü kuruyor.

Türk yükseköğrenim sisteminin uluslararası nitelik kazanmasında önemli rol üstlenen program kapsamında, her yıl ortalama 7 bin öğrenciye burs veriliyor.

Yalnızca yabancı ülke vatandaşlarının yararlanabildiği Türkiye Burslarına her yıl belirli dönemde internet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Türkiye’ye gelen adaylar, ilk yıl aldıkları dil kursuyla Türkçe öğrendikten sonra yaptıkları tercihler doğrultusunda üniversitelere yerleştiriliyor.

Lisans, yüksek lisans, doktora ve bilimsel araştırma yapanlara verilen Türkiye Burslarına, öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçları ile aylık cep harçlıkları da dahil. Burs alanların Türkiye’de kaldıkları süre boyunca sağlık sigortası primleri de ödeniyor. Öğrencilerin Türkiye’ye ilk geliş biletleri ile mezun olduktan sonra ülkelerine dönüş biletleri de YTB tarafından karşılanıyor.

Daha detaylı bilgi için: https://turkiyeburslari.gov.tr/en/page/prospective-students/scholarship-programs