Yerli Düşünce Derneğinden Azerbaycan'ın milli kahramanı Mübariz İbrahimov'u anma toplantısı

Güncel
Ömer Kaya
17 Haziran 2022, 18:31
Ömer Kaya
17 Haziran 2022, 18:31

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, Azerbaycan’ın milli kahramanı, 2010 yılında bir Ermeni karakolunu basarak şehit düşen Mübariz İbrahimov’u andı. Yerli Düşünce Derneği tarafından yapılan anma toplantısında konuşan Topçu, Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele veren tüm şehitlere rahmet diledi.

Yerli Düşünce Derneği tarafından,  Azerbaycan Milli Kahramanı Mübariz İbrahimov için düzenlenen anma toplantısına katılan Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu burada yaptığı konuşmada, merhum Abdurrahim Karakoç’un “Genelge” adlı şiirinin; “Biz zulüm ayında güneş çağıyız. Hira’dan feyz alan Tanrıdağı’yız” mısralarını okuyarak sözlerine başladı. Yalçın Topçu, devamında kendisine ait olan, “Kürşad olur basarız sarayınızı kırk yiğit ile, İki Çılgın Türk gibi savaş açarız devletinize, Yine bir İbad çıkartıp aldırırız başınızı sizden. Mübariz’lerle geçeriz mayınlı sınırlarınızı, Yıkarız başınıza o çok güvendiğiniz karargahlarınızı…” dizelerini okudu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Azerbaycan’ın milli kahramanı Mübariz’i ve bağımsızlık mücadelesi için savaşan tüm şehitleri andığı programda, “Türk-İslam Dünyasının kahraman şehit evladı, Can Azerbaycan’ımızın milli kahramanı Uzman Çavuş Mübariz İbrahimov’u şehadetinin seneyi devriyesinde bütün şehitlerimizle birlikte rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyoruz. Makamı Ali, Mekanı Cennet olsun. Can Azerbaycan dünya durdukça var olsun” sözlerini ifade etti.

KAHRAMAN ŞEHİT MÜBARİZ İBRAHİMOV KİMDİR?

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin askeri ve Azerbaycan ulusal kahramanı tam adı ile Mübariz Ağakerim oğlu İbrahimov, 7 Şubat 1988’de Azerbaycan’ın Bilesuvar şehrinin Aliabad köyünde doğdu. 1994 yılında Aliabad köyü Şehit M. Piriyev İlkokulu’nda başladı ve 2005 yılında da lise öğretimini tamamladı.
Aynı sene askerî görevini Azerbaycan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler Birliğinde sürdürdü. 2007 yılında askerî hizmetini Çavuş rütbesiyle tamamladı. Bir müddet sivil işlerde çalıştıktan sonra 2009 yılının Ağustos ayında Astsubay Çavuş oldu.

“ŞEHİT OLURSAM ÜZÜLMEYİN…”

Mübariz İbrahimov, 2010 yılının 18 Haziran’ı 19 Haziran’a bağlayan gece saat 23.30 civarında kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağ olsun.” diye bir mektup bırakarak tek başına 1 kilometre mayın döşeli sınırı aşarak, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın Terter cephesinde Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bulunduğu karakola baskın düzenledi. İbrahimov, 45 Ermeni asker ve subayını öldürdü. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpıştı ve sabaha karşı şehit oldu.

ERMENİLER ŞOKTAN ÇIKAMADI

Ermeniler yaşadığı şoktan sonra sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirdi ve şehit Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne 2 ay teslim geç teslim etti. Ermeniler, Mübariz’in cesedinden bile öylesine korktular ki ellerini bağladılar ve şehit Mübariz’in cansız bedenine yaptıkları hakaretleri Rus internet sayfalarında yayımladılar.

MİLLİ KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Azerbaycan Devleti, aynı yıl 22 Temmuz’da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Astsubay Çavuşu Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan etti.

O KARAKOLA AZERBAYCAN BAYRAĞI DİKİLDİ!

Azerbaycan ordusu ise 4 Ekim 2020’de topraklarını işgalden adım adım temizlediği sırada; 45 Ermeni askeri etkisiz hale getiren kahraman İbrahimov’un bastığı Ermeni karakoluna Azerbaycan bayrağı dikti.