Doğu Türkistanlıların aile nöbeti mücadelesi, dünyanın bir çok ülkesinde devam ediyor

Güncel
Ömer Kaya
18 Şubat 2021, 17:47
Ömer Kaya
18 Şubat 2021, 17:47

Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının Türkiye’deki aile nöbeti mücadelesi, Türkiye’de ve dünyada geniş bir katılımla devam ediyor. İstanbul Sarıyer’de bulunan Çin İstanbul Konsolosluğu önünde mağdur yakınlarının nöbeti bugün de devam etti. Ayrıca Doğu Türkistanlılar, Kazakistan, ABD, Avusturya, Japonya gibi ülkelerde de barışçıl eylemlerini sürdürüyor. Kazakistan Almata’da Çin Konsolosluğu önünde devam eden aile nöbetinde, toplama kampı yakınları susturulmaya çalışıldı.

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarının merkezinde yer alan toplama kamplarındaki ailelerini arama mücadelesi veren Doğu Türkistanlılar, Türkiye’de ve dünyada geniş yankı uyandırdı. Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, dünyadaki pek çok ülkede eşzamanlı olarak Çin’in yurt dışı temsilcilikleri ve çeşitli alanlarda seslerini duyurmaya çalışıyor.

KAZAKİSTAN ALMATA’DA AİLE NÖBETİ 11.GÜNÜNE GİRDİ

Kazakistan Almata’daki Çin Konsolosluğu önünde Doğu Türkistanlı Kazakların aile nöbeti, 11. gününe girdi. Doğu Türkistanlılar, Çin’e seslerini duyurmak için mücadele veriyor. Almata’da başlayan aile nöbeti sürecinde bir aktivist gözaltına alınmıştı. Kazakistan polisi eylemin sonlanması için ailelere baskı yapıyor. Kamp mağdurları, buna rağmen Konsolosluk önünden ayrılmıyor.

DR. VOLKAN KAŞIKÇI, KAZAKİSTAN’DAKİ AİLE NÖBETİNE İLİŞKİN İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI

Daha önce Kazakistan’da Doğu Türkistanlı kamp mağdurları için mücadele eden Atajurt İnsan Hakları Derneğinde gönüllü olan Dr. Mehmet Volkan Kaşıkçı, QHA’ya Almata’daki protestolara ilişkin izlenimlerini aktardı. Konsolosluk önünde video çektiği esnada Çin Konsolosluğu tarafından seslerinin bastırılmaya çalışıldığını kaydeden Kaşıkçı, “ (Çin Konsolosluğu) Anlamsız anonslar ile insanların seslerini kısmak için çaba harcıyor.” ifadelerini kullandı.

“ALMATA’DAKİ ÇİN KONSOLOSLUĞU, MAĞDURLARIN SESİNİ KISMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

Kazakistan’daki aile nöbeti esnasında 10 gün önce, Baibolat Kunbolat isimli aktivistin gözaltına alındığını belirten Kaşıkçı, Kazak polisinin protestocuların genel manada yaşlı olması nedeniyle çok fazla müdahale etmediğini bildirdi. Kaşıkçı, Atajurt İnsan Hakları Derneği olarak toplama kampına gönderilen bir çok Kazak kökenli insan için tanıklık videosu çektiklerini hatırlatırken; “Kazakistan kökenli birçok insan toplama kamplarından çıkarıldı. Ancak, Doğu Türkistan’da artık mesele toplama kampları değil çünkü buradaki insanların birçoğu artık hapis cezası alarak tutuklandı ve hapishanelere atıldı.” ifadelerini kullandı.

Baibolat Kunbolatuly picketing outside the Chinese Consulate in Almaty on February 1

İSTANBUL’DA AİLE NÖBETİ SOĞUK HAVAYA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

İstanbul Sarıyer’de bugün Çin Konsolosluğu önüne gelen Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, havanın soğukluğuna ve yağan kara aldırmadan aile nöbetine devam etti.

UYGUR AKTİVİST, HOLLANDA AMSTERDAM’DA İKİ SENEDİR SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYOR

Türkiye ve dünyada birçok Doğu Türkistanlı, Çin’in yurt dışı temsilcilikleri önünde eylem yapıyor. Doğu Türkistanlılar, yıllardır haber alamadıkları aileleri hakkında Çin hükumetinden bilgi talep ediyor. Doğu Türkistan’da Çin’in soykırıma varan insan hakları ihlallerini Avrupa’nın ortasındaki Amsterdam’da tek başına duyuran Uygur Türkü Abdurehim Gheni de bunlardan birisi. Uygur aktivist, Dam Meydanı’nda Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerini duyurmak ve aile üyelerinden haber almak için mücadeleye devam ediyor.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.