Washington'da Semavi Yüz Kahramanları anıldı

Güncel
E. K.
17 Şubat 2020, 13:29
E. K.
17 Şubat 2020, 13:29

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 18-20 Şubat 2014 tarihinde gerçekleşen Euromeydan olayları sırasında keskin nişancıların ve polisin kurşunlarıyla yaşamını yitiren ve sayıları yüzden fazla olduğundan dolayı “Semavi Yüz” olarak adlandırılan aktivistler, ABD’nin başkenti Washington’da anıldı.

SEMAVİ YÜZ KAHRAMANLARINA ABD’DE ANMA TÖRENİ

Washington’daki Lincoln Anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğinin açılışını yapan Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Volodımır Yelçenko, etkinlik katılımcılarına, Semavi Yüz Kahramanlarının Ukrayna’nın bağımsızlığı, refahı ve demokrasi için mücadelede hayatını kaybederek, Ukrayna için yaptığı paha biçilmez kahramanlığı tüm dünyaya hatırlatma çağrısında bulundu.

Yelçenko, 6 yıldan beri Ukraynalı askerlerin Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü Rusya’nın saldırganlığından koruyarak, Semavi Yüz Kahramanların davasını devam ettirdiğini ifade etti.

Ukrayna’nın Washington Büyükelçiliğinin Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, etkinlik sırasında Washington’da faaliyet gösteren Ukrain teşkilatların yöneticileri de konuşma gerçekleştirdiler.

Etkinlik, Ukrayna ve ABD milli marşları, mum yakma merasimi ile son buldu.