Viyana Büyükelçisi Avusturya ve yabancı medya temsilcilerini kabul etti

Güncel
_QHA Ankara
25 Ekim 2019, 22:38
_QHA Ankara
25 Ekim 2019, 22:38

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım, medya temsilcilerini makamında kabul etti.

Hakan Güneş, QHA VİYANA, Avusturya’nın 74 yıllık bağımsız ve en prestijli basın kuruluşları arasında yer alan “Verband der Auslandspresse in Wien” (Viyana Yabancı Basın Birliği -Foreign Press Association in Vienna) üyeleri Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım ile bir araya geldi. Toplantıda, gündemdeki sorunlar üzerine görüş alışverişinde bulunuldu, soru ve eleştirel yorumlar dile getirildi.

YOĞUN KATILIM

Viyana’daki yabancı basın temsilcilerini bir çatı altında toplayan etkili kurum ve üyeleri, etkili Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın Avusturya ve Güney Doğu Büro Müdürü Hans Peter Siebenhaar öncülüğünde, Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım ile gündemdeki Türkiye’nin Suriye operasyonu ve bunun Avrupa’ya etkilerini konuşmak üzere Viyana Büyükelçiliğinde bir araya geldi. Toplantıya Avrupa Gazeteciler Birliği (Vereinigung Europäischer Journalisten-AJE) ) Başkanı Otmar Lahodynsky (Profil) ve APA, Wiener Zeitung, ORF gibi önde gelen basın kuruluşlarının temsilcileri de katıldılar.

TATLI-SERT SORULAR

Suriye-Türkiye konusunun gündemde olması nedeniyle Türk asıllı yayıncı Birol Kılıç’ın acil girişimleriyle hızlı bir biçimde gerçekleştirilen toplantıya 20 basın temsilcisi katıldı. “Viyana Türk Büyükelçisi ile Tatlı-Sert Ama Saydam Yüz Yüze Soru ve Cevaplar” düşüncesiyle 10 yıl önce eski Viyana Büyükelçisi Selim Yenel zamanında başlatılan basın toplantılarının üçüncüsü, böylece, Viyana Büyükelçiliğinde gerçekleşmiş oldu. Aynı düşünceyle başlatılan ve birlik üyelerinin davetli olduğu toplantının bir benzeri de Viyana Kosova Büyükelçisi Sami Ukelli’nin kabulü ile bu yılın mayıs ayında yapılmıştı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda, 10 dakika İngilizce bir sunum yapan Büyükelçi Ümit Yardım, genelde yumuşak ama zaman zaman sertleşen soruları yanıtladı. Yardım’ın, eleştirel yorumları dinleyerek saydam bir şekilde yanıtlaması da dikkat çekti.