Uygur Türkü, evinde "Muhteşem Yüzyıl" izlediği için tutuklandı

Güncel
Ömer Kaya
04 Kasım 2020, 23:42
Ömer Kaya
04 Kasım 2020, 23:42

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkü Subhi Mevlan, “Muhteşem Yüzyıl” dizisini izlediği için tutuklandı. Sekiz aydır tutuklu olan Mevlan’ın durumuyla ilgili ailesi herhangi bir bilgi vermezken sözde suçtan 50-60 kişinin daha tutuklandığı öğrenildi.

Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ihlalleri gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Gulca şehrindeki bir kozmetik mağazanın sahibi Subhi Mevlan’ın (Mewlan) evinde “Muhteşem Yüzyıl” dizisini izlediği için polis tarafından tutuklandığı ve aradan sekiz ay geçmesine rağmen kendisi hakkında ailesine herhangi bir bilgi verilmediği öğrenildi. Araştırmalar sonucunda, Mevlan’la birlikte filmi izleyen veya evinde filim bulunan diğer 50-60 kişinin de tutuklandığı ortaya çıktı.

ÇİN YÖNETİMİNE GÖRE TÜRK DİZİSİ İZLEMEK SUÇ!

Uygur aktivistlerin bildirdiğine göre, bu yılın Mart ayında, polis Subhi Mevlan’ın evine baskın düzenleyerek arama yaptı ve ev eşyaları arasında Türk dizisi “Muhteşem Yüzyıl” CD’lerini buldu. Bu yüzde Subhi Mevlan’ı annesi ile birlikte karakola götürdü. Urumçi’de çalışmakta olan kız kardeşi de Gulca’ya götürüldü. Subhi Mevlan’ın annesi ve kız kardeşi 15 gün sonra serbest bırakılmasına rağmen Subhi Mevlan hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Aradan altı ay geçtikten sonra, polis evinden onun kıyafetlerini aldı ama Mevlan hakkında hiçbir şey söylemedi. Ailesi de bu durumdan yola çıkarak onun hapis cezasına çarptırıldığını tahmin etti. Ancak Subhi’nin annesi ve kız kardeşi, tutuklu bulunduğu sırada çok korkutulduğu için Subhi’nin ceza süresi hakkında soru sormaya bile cesaret edemedi.

Uygur aktivisler, babası çocukken vefat eden Mevlan’ın şu anki durumunu öğrenmek için Gulca’daki karakolu aradı. Memurlardan biri Mevlan’ın tutuklu olduğunu teyit etti. Ancak Mevlan’ın durumuyla ilgili bilgi veremeyeceğini söyledi. Diğer bir polis memuru da, “Muhteşem Yüzyıl” dizisini izleyenlerin tutuklandığını reddetmedi ve aksine Mart aylarında filmi gören veya evlerinde filim bulan 50-60 kişinin tutuklandığını açıkladı. Daha önce de Türkiye’de seyahatte bulunan, çocukları Türkiye’de eğitim gören veya Türk filmleri izleyen birçok kişinin tutuklandığını ortaya çıkmıştı.

Türkiye’de yaşamakta olan ve daha önce Karamay’daki “Maybulak” dergisinde editörlük yapan Abdurraşid Niyaz, mevcut durumda Çin’in “Muhteşem Yüzyıl” dizisini izleyenleri tutuklanmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi. Son yıllarda Uygurlara karşı yapılan açık soykırımda Çin’in ana hedefinin Uygurların dini, siyasi ve tarihi bilincini ortadan kaldırmak olduğunu belirten Abdurraşid Niyaz, Çinli yetkililerin, “Muhteşem Yüzyıl” dizisini izleme konusunda isteksiz olduklarını, bunun Uygurları “Çin ailesi” kimliğinden uzaklaştıracağını düşündüklerini ve dolayısıyla Subhi Mevlan başta olmak üzere bir çok kişiyi tutukladığını kaydetti.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.