Uygur Türklerinin Ankara'daki aile nöbeti ikinci gününde polis barikatına takıldı

Güncel
Ömer Kaya
04 Şubat 2021, 13:00
Ömer Kaya
04 Şubat 2021, 13:00

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, İstanbul’daki aile nöbetinin ardından Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde eylem kararı aldı. Dün başlayan eylem, izin gerekçesiyle polis engeline takılırken; bugün yeniden Büyükelçilik önüne gelen Uygur aktivistler, polis barikatına takıldı.

Aileleri hakkında Çin’den bilgi talep eden toplama kampı mağduru Uygur Türkleri, İstanbul’daki eyleme verilen aranın ardından aile nöbetine Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde devam ediyor. Bu sabah saatlerinde Büyükelçilik binasına gelen Uygur Türkleri, polis barikatıyla karşılaştı. Barikatı aşamayan Uygur Türkleri, seslerini barikatın gerisinden duyurmaya çalıştı. Eylem esnasında, kamp mağdurlarından Mirza Ahmed’in “Ne Mutlu Türk’üm diyene” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

“ÇİN, TALEPLERİMİZİ KARŞILAYANA KADAR AİLE NÖBETİMİZE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ”

Toplama kampı mağdurlarından Doğu Türkistanlı aktivist Tursuncan Ablet, aile nöbetine ilişkin Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, “Aile nöbetimiz bugün de devam ediyor. Çin Büyükelçiliğine tahminen 100-150 metre arasında polis barikatı bulunuyor. Arkadaşlarla nöbetimize devam ediyoruz. Ankara’dan bize katılan arkadaşlarımıza da var. Biz kararlıyız, Çin’den taleplerimiz karşılık bulana kadar nöbetimiz kararlılıkla devam edecek.” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA UYGUR TÜRKLERİNİN AİLE NÖBETİNE DESTEK ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Öte yandan, Doğu Türkistanlı aktivistler, Ankara’daki aile nöbetini kitlelere daha fazla duyurmak için sosyal medyada, #UygurlarAnkaradaNöbette #UyghursprotestinginAnkara etiketleriyle kampanya başlattı.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği önüne gelen Uygur Türkleri, dün taleplerini Çin’e ulaştırmak için basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, eylemin izinsiz olması nedeniyle kamp mağdurları, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Uyarılara rağmen büyükelçilik önünden uzaklaştırılan aktivistler adına konuşan Mirza Ahmed, “Özbeöz Türk’üz ve özbeöz Müslümanız. Biz burada ailemiz için mücadele veriyoruz. Namusumuzu temizlemeden hiçbir yere gitmeyeceğiz. Kimse burada keyfinden gelmedi. Namusumu temizlemek için ailemizin serbest bırakılması için buradayız. Kimseye zorluk çıkarmak gibi bir niyetimiz yok. Soykırıma uğradık uğruyoruz buna susup sessiz kalamayız. Tarihte de susmadık bugün de susmayacağız. Tarihte de yok olmamıştık bugün de yok olmayacağız. Bizi yok edemeyecekler. Kemiklerimizi kırsalar bile hücrelerimizden bin tane Uygur dirilecek.” ifadelerini kullandı. İşte o görüntüler: