Uygur Türklerinin aile nöbeti mücadelesi: Kamp mağdurları süreci anlatıyor

Güncel
Ömer Kaya
13 Şubat 2021, 13:53
Ömer Kaya
13 Şubat 2021, 13:53

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Pekin yönetimine seslerini duyurmak için mücadele veriyor. Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti tutmalarına izin verilmeyen kamp mağdurları Kırım Haber Ajansına konuştu. Doğu Türkistanlılar, kardeş ve soydaşları olan Türkiye’den destek bekliyor ve mücadelelerine omuz vermesini umut ediyor.

Uygur Türkü aktivistler, hak arayışı ve aile nöbetinde Türkiye’nin desteğini bekliyor. Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının tamamı, artık kendileri için bir adım atılmasını istiyor.

İşte Uygur Türklerinin aile nöbeti mücadelesini anlattığı görüntüler:

ANKARA VALİLİĞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarından olan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, dün Ankara Valiliği ile görüşme yapıldığını aile nöbeti için izin istediklerini belirtti. Karluk, “Dün Ankara Vali Yardımcısı ile Çin Büyükelçiliği önünde barışçıl protesto için izin istedik ve görüşme gerçekleştirdik. Valilik bize bakanlıklar, iktidar partileri ile de görüşmemizi tavsiye etti.” ifadelerini kullandı.

UYGUR TÜRKLERİNİN BULUNDUKLARI BİNADAN ÇIKIŞINA İZİN VERİLMİYOR

Ankara’da kaldıkları evde polis engeli ile karşılaşan Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarından Cevlan Şirmehmet ise Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, “Çin Büyükelçiliği önünde aile nöbetimize izin verilmiyor ve Ankara’dan ayrılmamız isteniyor. Dün ve bugün evden çıkışımıza izin verilmiyor. Polisler aşağıda bekliyor. Dışarı çıkamıyoruz ne yazık ki… Biz devlet yetkililerinden bir cevap bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Doğu Türkistanlıların Çin Konsolosluğu önündeki eylemleri sonuç verdi: Aile nöbeti tutan Uygurlar anlattı

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.