Uygur Türklerinden Kurban Bayramı'nda dikkat çeken çağrı: Zulme karşı Doğu Türkistan’a sahip çıkın!

30 Temmuz 2020, 20:41

Uygur Hareketi (Campaign For Uyghurs – CFU) aktivistleri, Kurban Bayramı vesilesiyle tüm Türk ve İslam aleminin bayramını kutlayan bir basın açıklaması yayımladı. Uygur Hareketinin yayımladığı basın açıklamasında, “Uygur Türklerinin kurban edilmesine göz yummayın” ifadelerine yer verildi.

Yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Uygur Hareketi, dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerimize selamlarını bildirerek herkesin bayramını tebrik ediyor. Covid -19 nedeniyle belirsizlik yaşadığımız bu özel günlerde kurbanlarınız kabul ve bereketli olmasını diliyor aile ve dostlarınızla huzurlu bayramlar geçirmenizi temenni ediyoruz. Bu vesile ile dünyadaki insanlardın Uygur Türklerinin kurban edilmesine göz yummayın ve Çin’in baskıcı rejiminin virüs konusunda dünyaya verdiği yanlış bilgilendirmenin sonuçlarını görmenizi istiyoruz.

Tıpkı Hz. İbrahim (AS), Allah’ın (cc) ondan yapmasını istediklerini yerine getirmede gösterdiği büyük inanç ve cesaret örneğinde olduğu gibi bizlerde kötülüklere karşı mücadele konusunda kararlı bir duruş sergilemeliyiz. Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın (cc) şöyle buyurduğunu hatırlamalıyız:

‘Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur. Sonra Allah’tan da (cc) yardım göremezsiniz’ (11:113)

Bu kıymetli zaman diliminde Müslüman dünyasını, inançları doğrultusunda kararlı bir duruş sergileyerek, Uygur halkının haklı mücadelesinin tanımaya ve Müslüman Liderleri, ateist Çin Komünist Rejimine ve onun işledikleri suçlara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. İslam dinini kabul etmeyen hatta onu tehlikeli bir hastalık gibi gören bir zalimin elinden menfaat dilemek, Allah’ın gözünde kesinlikle şeytani bir tavırdır. İslam dünyasından dileğimiz, tıpkı Hz. İbrahim (AS) örneğini takip ederek, Allah’a (cc) feda olma sevgisiyle büyümek ve O’nun (cc) dinine mensup olanlara karşı soykırım yapanlarla iş birliği yapmak yerine mücadele edilmesidir.

Umuyoruz ki İslam’a inananlar doğruluk içinde büyümeye devam etmesini ve alçak gönüllükle bu kıymetli zaman diliminde Uygur kardeşlerinizi hatırlamanızı rica ediyoruz.

Bayramınız mübarek olsun!

Öte yandan, Uygur Hareketi İcra Direktörü Rushan Abbas, Kurban Bayramı’nın Doğu Türkistan’daki soykırımı hatırlamak için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Çin Komünist Partisinin Uygurlara yaptığı soykırım ve İslam’a karşı açtığı savaş durdurulmazsa bu yaşananlar dünyanın geri kalanına ne olacağının habercisidir. Çeşitliği, farklı kültürlere sahip olmayı ve dini düşman olarak gören Çin despotuna karşı birlik olmamız şarttır. Bunu yapmak da bizleri eşsiz kılacaktır” diye konuştu.

Bütün Müslümanları Uygurlar için destek olmaya ve onları dualarında hatırlamaya davet eden Abbas şu ifadeleri kullandı:

“Bir diğer mübarek bayram, Uygurlar onu hak ettikleri şekilde mutlu halde kutlayamadan geçti. Bunu nasıl yapıyorlar? Milyonlarcası karanlık hücrelere atılmış, taciz edilmiş dövülmüş, beyinleri yıkanmış, öldürülmüş ve köleleştirilmiş haldeyken. Biz Uygurlara yapılan soykırıma karşı mücadele etmeli, onu durdurmalı ve bir daha olmasına izin vermemeliyiz.”

Doğu Türkistan
kurban bayramı
Bunlara da bakın: