Uygur aktivistler: Çin Konsolosluğu'yla görüşmemize sadece İstanbul Valiliği aracı olmuştur

Güncel
Ömer Kaya
27 Ocak 2021, 17:55
Ömer Kaya
27 Ocak 2021, 17:55

Türkiye’deki Doğu Türkistanlıların Çin İstanbul Başkonsolosluğu önündeki aile nöbeti, dilekçe süreciyle yeni bir boyuta taşındı. Doğu Türkistanlılar, İstanbul Valiliği ve Göç İdaresinin aracılığıyla aileleri hakkında bilgi talep eden dilekçelerini Çin İstanbul Başkonsolosluğuna iletecekler. Konuya ilişkin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu destekleyici nitelikte bir paylaşım yaptı. Kamuoyunda İmamoğlu’nun aracı olduğuna yönelik yanlış anlamaya ilişkin Uygur aktivistlerden bir açıklama geldi. Uygurların taleplerine yönelik sonraki süreçte, Ekrem İmamoğlu’nun da dahil olup olmayacağı merak konusu oldu.

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Aktivistler dilekçelerini toplarken; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuya müdahil oldu. İmamoğlu, dün Dünya Uygur Kongresinin bir paylaşımına yorum yaparak, Doğu Türkistanlılara destek verdi.

UYGUR AKTİVİSTLER,YANLIŞ ANLAŞILMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Ancak, konu kamuoyunda İmamoğlu’nun aracı olduğu şeklinde algılandı. Aktivistler, konunun gerçeği yansıtmadığını ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Çin Konsolosluğu önünde aile nöbeti tutan Uygur aktivistlerin kurduğu Kamp Mağdurları isimli hesaptan konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Çin Konsolosluğu önündeki Aile Nöbeti eylemimizle ilgili bazı medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Konu ile ilgili sadece İstanbul Valiliği aracı olmaya çalışmıştır. Bu konu ile ilgili son açıklamamızı bu hesaptaki 13 Ocak 2021 tarihli videodan izleyebilirsiniz. Biz Toplama kamp mağdur yakınları olarak yürüttüğümüz tüm faaliyetleri hiçbir STK’lara bağlı olmadan yapıyoruz, kimse bizi bu konuda temsil edemez, Amacımız Çin’in Doğu Türkistan’da yapmış olduğu soykırımı gerçek delillerle dünyaya duyurmak, ve kamptaki aile üyelerimizi kurtarmak.”

EKREM İMAMOĞLU, UYGUR AKTİVİSTLERE DESTEK VERMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuya ilişkin paylaşımında, “Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kimliğimle ve insani olarak elimden gelen gayreti göstereceğim. Görüşmede karşılıklı olarak bana duyulan güven için teşekkürler.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’deki bazı medya servislerinin Çin Konsolosluğu önündeki eylemlerin sonuç vermesi için İmamoğlu’nun da yardım ettiğine yönelik haberlerinin gerçeği yansıtmadığı öğrenilirken; Başkan İmamoğlu, paylaşımında bundan sonraki süreçte Doğu Türkistanlılara destek olmak için elinden geleni yapacağını ifade etti.