Ünlü tarihçi Mehmet Genç vefat etti

Güncel
Ömer Kaya
18 Mart 2021, 23:07
Ömer Kaya
18 Mart 2021, 23:07

Türkiye’de iktisat tarihinin duayen isimlerinden Mehmet Genç hayatını kaybetti. Genç, iktisat tarihi alanında pek çok ilke imza atmıştı.

Türkiye’de özellikle sosyal hayat ve iktisat alanlarında kıymetli çalışmalara imza atan Dr. Mehmet Genç, 87 yaşında hayatını kaybetti. Özellikle Osmanlı İktisat Tarihi alanında yazdığı eserlerle Türkiye’de önemli bir yer tutan duayen tarihçi için siyaset ve bilim dünyasından pek çok isim taziye mesajı yayımladı.

OSMANLI İKTİSAT TARİHİNİN DUAYEN HOCASI MEHMET GENÇ KİMDİR?

Tarihçi Mehmet Genç, 4 Mayıs 1934 yılında Artvin, Arhavi’de dünyaya gelmiştir. Osmanlı İktisat Tarihi üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmaktadır.

1956 yılında başladığı doktorasını 1996 yılında tamamlayan Mehmet Genç, İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni 1953 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü 1958 yılında bitirmiştir.

Ankara Valiliği’nde Maiyet Memurluğu ve Şereflikoçhisar kazasında Kaymakam Vekilliği yapmış, 1960 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü’nde “İktisat Tarihi” asistanı olarak Prof. Dr. Ömer Lütfi Barkan‘ın yanında çalışmıştır. Aynı Enstitü’de 1965-1982 yılları arası “İktisat Tarihi Uzmanı” olarak çalışan Mehmet Genç, 1966 yılında araştırmalarını detaylandırmak için Başbakanlık Arşiv’inde çalışmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra araştırmalarının temel kaynağı Osmanlı arşiv belgeleri olmuştur.

Türkiye'nin saygın bilim insanlarından Prof.Dr Mehmet Genç vefat etti

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Yönetmenliği kapsamında, Sosyal Bilimler ve Tarih alanında ödüllendirilen Mehmet Genç, American Research Institute in Turkey Yönetim Kurulu Üyesidir.