Ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama'dan Türk SİHA'larına övgü: Mevcut güç yapılanmasını değiştirecek

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Nisan 2021, 18:07
Ömer Cihad Kaya
07 Nisan 2021, 18:07

Türkiye’nin bölgesinde politik ve stratejik anlamda önem kazanmasında etkili olan Silahlı İnsansız Hava Araçları, Amerikalı ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama’nın dikkatini çekti. Fukuyama, “American Purpose” dergisinde yayımlanan “Orta Doğu’da Homurdanmak” başlıklı makalesinde, “Türkiye, kendini büyük bir bölgesel güç simsarı haline getirdi” diyerek SİHA’ların Türkiye’nin bölgesel güç olmasında önemli bir etki sağladığını vurguladı.

“Tarihin Sonu” tezi uluslararası siyaset alanında önemli tartışmalara sebep olan ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama, Türkiye’nin bölücü teröre karşı savunmasında önemli bir yeri olan ve son olarak II. Karabağ Savaşı’nda etkisi görülen SİHA’lara övgü dolu ifadelerde bulundu. Fukuyama’nın “Orta Doğu’da Homurdanmak” adını taşıyan makalesi, 5 Nisan 2021 tarihinde “American Purpose” dergisinde yayımlandı. Siyaset bilimci Fukuyama, silahlı drone teknolojisinde Türkiye’nin önemli bir aktör olarak öne çıktığını dile getirdi. Fukuyama, Türk SİHA’larının mevcut kara savaşı stratejilerini ve güç yapılanmasını değiştireceğini dile getirdi.

Siyasetbilimci Francis Fukuyama, Türkiye SİHA'larını yazdı: “SİHA'lar 2020  yılında Türkiye'nin bölgesel bir güç olarak yükselmesine önemli katkı  sağladı” - Medyascope
Francis Fukuyama

FUKUYAMA: TÜRKİYE, SİHA’LARDA ANA AKTÖR OLDU

Silahlı insansız hava araçlarının Türkiye’nin bölgesel güç olmasında önemli bir etki sağladığı ifade eden Fukuyama, “Küresel görünüm, askeri SİHA’lar tarafından değiştirildi ve Türkiye burada ana aktör oldu. Türkiye, kendi ürettiği SİHA’ları Libya, Suriye, Dağlık Karabağ ve kendi sınırları içinde terör örgütü PKK’ya karşı kullandı” değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE, KENDİNİ BÜYÜK BİR BÖLGESEL GÜÇ SİMSARI SEVİYESİNE YÜKSELTTİ”

Türkiye’de üretilen Bayraktar TB-2 ve Anka gibi SİHA’larının sahada Türkiye’nin elini güçlendirdiğini iddia eden ünlü siyaset bilimci Fukuyama, “Bu süreçte Türkiye, daha fazla sonuç üretme kabiliyetiyle ABD, Çin veya Rusya’dan daha fazla kendini büyük bir bölgesel güç simsarı seviyesine yükseltti.” yorumunu yaptı. Fukuyama, Türkiye’nin bu başarısında ABD’nin Predator ve Reaper hava araçlarını ve İsrail’in “Heron”larını alamamasının yattığını kaydetti.

Francis Fukuyama, makalesinde SİHA’ların persormansına da dikkat çekerek, “Son Türk drone’ları oldukça etkileyici; örneğin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem keşif hem de saldırı görevlerini ifa edebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SİHALARIN, SURİYE, LİBYA VE KARABAĞ’DAKİ ETKİSİ FUKUYAMA’NIN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Türkiye’nin SİHA’ları ilk olarak Mart 2020’de Suriye’de 36 Türk askerinin şehit edildiği olayın ardından kullandığını hatırlatan uluslararası sistem teorisyeni, hava savunma sistemi dahil bölgedeki tüm Suriye askeri unsurlarının SİHA’larla caydırıcı bir şekilde etkisiz hale getirildiğini kaydetti. Öte yandan Fukuyama, özellikle Azerbaycan-Ermenistan arasındaki II. Karabağ Savaşı’nda Türk SİHA’larının etkisini ortaya koyduğunu vurguladı.

SİHA'lar İdlib harekatını tarihe geçirdi: "Bu inanılır gibi değil,  tanksavar kullanmaya kalksanız aylar sürer" - Yeni Şafak

FUKUYAMA: TÜRKİYE’NİN SİHA KULLANIMI, DÜNYADAKİ GÜÇ YAPILANMASINI SARSACAK

Fukuyama’nın makalesinde, belki de en dikkat çeken nokta, Türk SİHA’larının mevcut savaş stratejileri ve kara savaşının güç parametrelerinin değiştirecek bir yenilik olarak öne çıkması oldu. Fukuyama’nın ifadeleri şu şekilde:

“Bana öyle geliyor ki, Türkiye’nin insansız hava araçları kullanımı kara gücünün doğasını, mevcut kuvvet yapılarını zayıflatacak şekilde değiştirecek, tıpkı Dreadnaught’un önceki sınıf savaş gemisi sınıflarını kullanımdan kaldırması veya uçak gemisinin başlangıçta savaş gemilerini modası geçmiş hale getirmesi gibi. II. Dünya Savaşı. 1991 ve 2003 Körfez Savaşlarında Irak’ı iki kez mağlup eden türden birleşik silahlı kara kuvvetleri, önceliği uzun yıllar boyunca yalnızca bir tankın başka bir tankı yok edebilmesinden kaynaklanan tankların etrafında inşa edildi. 1967 Orta Doğu Savaşı ile ilgili az bilinen gerçeklerden biri, İsrail’in büyük çaplı açılış hava saldırısında havadan yalnızca birkaç Mısır tankının öldürülmüş olmasıydı, çünkü bu kadar küçük bir hedefi bir uçakla vurmak çok zordu.

SİHA’lar bu durumu kökünden değiştirdi çünkü bunlar görece ucuz, yenilmesi zor ve pilotların yaşamlarını riske etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdilerde kendilerini SİHA’lara karşı nasıl savunacaklarını düşünüyor ve SİHA’larla SİHA karşıtı tedbirler arasındaki silah yarışını kimin kazanacağı belli değil. SİHA’lar 2020’de Türkiye’nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı. Ülke, bahsedilen üç çatışmanın sonucunu kararlı şekilde tayin etti ve daha fazlasını yapabileceğini de vadediyor.”

Ermenistan’ın SİHA korkusu! NATO'ya başvurup, Karabağ'da kullanılmasına izin verilmemesini istedi