Ünlü futbolcu Mesut Özil'den Azerbaycan'a destek mesajı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
14 Ekim 2020, 10:00
Ömer Cihad Kaya
14 Ekim 2020, 10:00

Arsenal futbol takımının yıldızı Mesut Özil, Azerbaycan’ın Karabağ’da Ermenistan’ın işgali altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyona destek mesajı verdi.

Ünlü futbolcu Mesut Özil, 13 Ekim 2020 tarihinde sosyal medyada, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan’ın derdi bizim derdimiz, sevinci bizim sevincimizdir.” sözünü paylaşarak, Azerbaycan’a desteğini bildirdi.

ÜNLÜ FUTBOLCU MESUT ÖZİL’DEN AZERBAYCAN’A DESTEK

Paylaşımında Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin nişanesi olan “Tek millet, iki devlet” sözünü kullanan Özil, “Tüm dünya, Dağlık Karabağ bölgesinin yasal ve uluslararası anlamda Azerbaycan’ın bir parçası olduğu ve yasa dışı bir şekilde işgal edildiği gerçeğinin farkına varmalı. Mart 2008’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü kabul eden ve Ermeni güçlerinin çekilmesi gerektiği konusundaki kararı onayladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararının geçerli olduğunu ve herkes tarafından tanınması gerektiğini hatırlatmak isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil bölgelerine yönelik saldırılarını hatırlatan ünlü Türk futbolcu, “Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki silahlı çatışmaların ciddi anlamda endişe verici olduğu, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği yönünde Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çoğunluğun paylaştığı düşünceyi destekliyorum. Barışı destekleyelim, tek bir şiddet eyleminin olmadığı daha adil bir gelecek için çalışalım. İki taraftan da yaşanan ölümler herkesin kaybıdır.” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN, ATEŞKES ŞARTLARINA UYMUYOR

Moskova’da varılan geçici ateşkesten hemen sonra Ermenistan, Azerbaycan’ın Ağdam ve Tatar bölgelerine saldırdı. Ermenistan’ın saldırıları Hadrut ve Cabrayil yönünde devam etti. Sukavuşan’da Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan ve beyaz bayraklı bir ambulans, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu. Saldırı sonucu bir sağlık çalışanı ağır yaralandı. Gence’ye düzenlenen saldırıda ise çocuklar dahil 7 sivil öldü ve 39 kişi yaralandı. Azerbaycan Başsavcılığı, 11 Ekim 2020’de Ermenistan’ın ateşkes sonrası Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan Gence’deki sivillere yönelik saldırıda bilançoyu açıkladı. Başsavcılık, Ermenistan’ın saldırısında 41 sivilin hayatını kaybettiğini ve 207 kişinin yaralandığını duyurdu.