Ülke ülke Ramazan Bayramı namazı saatleri

22 Mayıs 2020, 00:10

Türk ve İslam dünyası, 2020 yılında Ramazan Bayramı’nı buruk bir şekilde karşılayacak. Yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle, pek çok ülkede camilerde toplu namaz kılınamıyor. Müslümanlar, bu yıl Ramazan Bayramı namazlarını, evlerde cemaatle olmak kaydıyla kılabilecek. İşte 24 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye ve Türk coğrafyasındaki bir çok ülkede, bayram namazı saatine ilişkin bilgiler.

BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA? İSTANBUL, ANKARA, İZMİR VE İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bayram namazı 06.00’da kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul’da bayram namazı saatini saat 06.13 olarak açıkladı. İzmir’de ise Ramazan Bayramı namazı 06.26 saatinde eda edilecek.

TÜRK VE İSLAM DÜNYASINDA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Türkiye’nin yanı sıra Türk coğrafyasındaki ülkelerde de koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde toplu namaz kılınamayacak.

Benzer haber: Dünyada en uzun ve en kısa oruç tutulan ülkeler hangileri

AZERBAYCAN’IN BAŞKENTİ BAKÜ’DE BAYRAM NAMAZI VAKTİ

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde 24 Mayıs 2020 tarihinde Ramazan bayramı namazı saat 05.51’de eda edilecek.

KAZAKİSTAN’IN ASTANA VE ALMATA ŞEHİRLERİNDE RAMAZAN BAYRAMI SAAT KAÇTA?

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 24 Mayıs 2020 tarihinde kılınacak olan bayram namazı saat 06.01’de gerçekleşecek. Almata (Almatı) şehrinde ise 05.56’da eda edilecek.

Almata Merkez Camii

KKTC’DE BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da ise bayram namazı saat 06.08’de kılınacak.

KIRGIZİSTAN’IN BİŞKEK ŞEHRİNDE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 24 Mayıs 2020 tarihinde kılınacak olan bayram namazı saat 06.06’da. Ayrıca, Oş kentinde ise 06.19’da eda edilecek.

UKRAYNA’NIN BAŞKENTİ KIYİV’DE (KİEV) BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ramazan bayramı namazı 24 Mayıs 2020 Pazar tarihi saat 04.42’de kılınacak.

Kiev (Kıyiv) Camii

KUZEY MAKEDONYA’NIN BAŞKENTİ ÜSKÜP’TE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Ramazan Bayramı namazı saat 24 Mayıs 2020 saat 05.41’te eda edilecek.

Üsküp Çarşı’sındaki tarihi Murad Paşa Camii

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Müslümanların kutsal kitabı Kur-an’ı Kerim’de bayram namazına ilişkin ayet bulunuyor. Söz konusu ayette, bayram namazının cemaatle kılınması gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla, Ramazan Bayramı namazı, cemaatle olmak kaydıyla herhangi bir mekanda kılınabilecek.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, iki rekattan oluşmaktadır.

Bayram namazının ilk rekatında;

İlk rekatta Bayram Namazına niyet edildikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sırasıyla imam hatip ve cemaat birlikte sessizce “Sübhaneke duasını” okur. Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak birinci Tekbir alınır ve eller yanlara salınır. Sonra ikinci Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

Bayram namazının ikinci rekatında ise;

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır. Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Sonrasında 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir. Rüku ve secdenin ardından oturulur. “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Namaz bu şekilde tamamlandıktan sonra, hep birlikte teşrik tekbirleri getirilir. İmam, tekbirlerle bayram hutbesini okumak için minbere çıkar. Hutbe ve ardından edilen duaların ardından bayram namazı sona erer.

namaz vakitleri
Ramazan bayramı
Türk Dünyası
Bunlara da bakın: