Ülke ülke Kurban Bayramı namaz saatleri

30 Temmuz 2020, 15:37

Türk ve İslam alemi, Kurban Bayramı’nın iklimine girdi. 31 Temmuz 2020 tarihinde bayramın birinci günü kaydedilecek. Rus işgali altındaki Kırım’dan Bosna Hersek’e, Türkiye’den Özbekistan’a, Türk dünyasının çeşitli şehirlerinde bayram namazı farklı saatlerde eda edilecek. Öte yandan, Çin’in dünyaya yaydığı ve ülkeleri alt üst eden koronavirüs salgını nedeniyle, bir çok ülkede kurban bayramı namazı alınan tedbirlerden dolayı kılınamayacak.

BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA? İSTANBUL, ANKARA, İZMİR VE İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı Kurban Bayramı namaz saatlerini açıkladı. Bu bayram da, koronavirüs tedbirleri nedeniyle tedbirler had safhada olacak. 2020 yılı Kurban Bayramı namazı, Ankara’da 06.19, İstanbul’da 06.33, İzmir’de 06.45’da kılınacak.


RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM VE UKRAYNA’DA BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN KILINACAK?

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Kırım’daki Müslümanların dini idaresinin işgalcilerin kontrolü altına geçmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında yeniden kurulan Kırım Müslümanları Dini İdaresi, bayram namazının 31 Temmuz 2020 (Cuma) tarihi saat 08.00’de kılınacağını bildirdi. Öte yandan, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin kontrolündeki savcılık, bayram namazının, 31 Temmuz 2020 saat 06.10’da kılınacağını duyurdu.

KOSOVA’DA KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINAMAYACAK

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Kosova hükumetinin almış olduğu kararla, camilerin ibadete kapatılacağı açıklandı. Kosova İslam Birliği tarafından yapılan açıklamada, Kurban Bayram Namazı dahil 10 gün boyunca camilerin ibadete kapatılacağını duyuruldu.

AZERBAYCAN’DA BAYRAM NAMAZI KILINMAYACAK

Azerbaycan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020 yılı Kurban Bayramı namazı kılınamayacak.

Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresinin (KMİ) yaptığı açıklama ile, bu yıl camilerde bayram namazının olmayacağını duyurdu. Azerbaycan’da Kurban Bayramının ilk günü, 31 Temmuz 2020 tarihine denk geliyor.

Bakü Şehitlik Camii

KIRGIZİSTAN’DA DA BAYRAM NAMAZI KILINMIYOR

Kırgızistan’da her yıl bayram namazlarının geniş bir katılımla kılındığı Başbakanlık Binası önünde bu yıl aynı coşku yaşanamayacak.

Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi, ülkede getirilen koronavirüs tedbirleri nedeniyle Kurban Bayramı namazının bu yıl kılınmayacağını duyurdu.

KAZAKİSTAN’DA DA TEDBİRLER NEDENİYLE NAMAZ KILINAMAYACAK VE BAYRAM ETKİNLİKLERİ YAPILAMAYACAK

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresinden (KMDİ) yapılan açıklamaya göre, camilerde bayram namazı kılınmayacak, cami avlularında spor müsabakaları yapılamayacak.Hayvan pazarları ve kurban kesim yerleri kapalı olacak, büyükşehirlere büyükbaş ve küçükbaş hayvan girişi sınırlandırılacak.

Almata Merkez Camii

ÖZBEKİSTAN’DA KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA?

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Kurban Bayramı namazı, 31 Temmuz 2020 saat 05.51’de kılınacak.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, dört günlük Kurban Bayramı yarın başlıyor. Bayram namazı 06.40’ta kılınacak.

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Müslümanların kutsal kitabı Kur-an’ı Kerim’de bayram namazına ilişkin ayet bulunuyor. Söz konusu ayette, bayram namazının cemaatle kılınması gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla, Kurban Bayramı namazı, cemaatle olmak kaydıyla herhangi bir mekanda kılınabilecek.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, iki rekattan oluşmaktadır.

Bayram namazının ilk rekatında;

İlk rekatta Bayram Namazına niyet edildikten sonra tekbir alınarak eller bağlanır. Sırasıyla imam hatip ve cemaat birlikte sessizce “Sübhaneke duasını” okur. Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak birinci Tekbir alınır ve eller yanlara salınır. Sonra ikinci Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

Bayram namazının ikinci rekatında ise;

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır. Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Sonrasında 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir. Rüku ve secdenin ardından oturulur. “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Namaz bu şekilde tamamlandıktan sonra, hep birlikte teşrik tekbirleri getirilir. İmam, tekbirlerle bayram hutbesini okumak için minbere çıkar. Hutbe ve ardından edilen duaların ardından bayram namazı sona erer.


KURBAN BAYRAMI 2020
NAMAZ SAATLERİ
Bunlara da bakın: