Ukraynalılardan İstanbul’da savaş protestosu: Basın açıklamasında Rusya'ya sert tepki

Güncel
Filiz
25 Temmuz 2022, 21:38
Filiz
25 Temmuz 2022, 21:38

Türkiye’de yaşayan Ukrayna diasporası 6 aydır devam eden savaşın başından bu yana Rusya’ya karşı protesto gösterisi yapıyor. İstanbul Beyoğlu’nda dün Ukrayna Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Aliya Usenova tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Rus birliklerinin Ukrayna’daki saldırıları ve tahıl koridoru anlaşması ele alındı. Başkan Yardımcısı Usenova, Ukrayna’ya destek veren Türkiye’ye teşekkürlerini bildirdi. Açık mektubu okuyan Usenova, “Terörist Rusya hiçbir zaman verdiği sözü tutmadı ki, buna tüm dünya asırlarca şahit oldu. Ve daha 2 gün önce imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına Odesa limanına füze atarak sadık kalmadığını gösterdi” ifadelerine yer verdi. Ayrıca, basın açıklamasında, Vatan Kırım’daki Rus işgalci yönetiminin baskılarına maruz kalan ve Rusya’nın Şubat 2022’de başlattığı savaştan bu yana baskı ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Kırım Tatarlarının durumu dile getirildi.

Rusya, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı savaşı sürdürüyor. Ukrayna’da can güvenliği tehlikesi yaşayan binlerce sivil başka ülkelere sığınmak mecburiyetinde bırakılıyor. Ukrayna’da yaşam mücadelesi veren savunmasız siviller, Rus güçleri yüzünden hayatını kaybediyor.

Rusya’nın başlattığı savaş yüzünden Türkiye’ye gelen savaş mağduru Ukraynalılar ve Türkiye’deki Ukrayna diasporası, İstanbul’da protesto gösterileriyle Rusya’nın Ukrayna’daki hukuksuz eylemlerini ve işgal girişimlerine karşı ses yükseltti. Bu bağlamda İstanbul Ukrayna Kültür Derneği önderliğindeki Ukrayna diasporası, Beyoğlu’nda bir araya gelerek, işgalci Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarını protesto etti.

UKRAYNA DİASPORASI RUSYA’NIN BAŞLATTIĞI SAVAŞI PROTESTO ETTİ

İstanbul Ukrayna Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Aliya Usenova, İstanbul’da gerçekleştirilen protesto etkinliğinde bir basın açıklaması yaparak, Ukrayna’daki Rus saldırılarına değindi. Konuşması kapsamında, Türkiye’nin Rusya’nın saldırılarına maruz kalan Ukrayna’ya desteğine dikkat çekerek, Ukrayna halkının memnuniyetini bildirdi. Usenova, ayrıca Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasındaki ikircikli rolüne de vurgu yaptı.

UKRAYNA’DA AYLARDIR ÇALAN SİRENLER İSTANBUL BEYOĞLU’NDA!

Öte yandan, eylem kapsamında Ukraynalılar, Beyoğlu’nda siren çalarak Ukrayna’daki sivillerin bombalardan korunmak için yaşadıklarını birebir canlandırdı ve performans sergiledi. 

Etkinlikte yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Bugün Rus devletinin Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın başından tam 5 ay geçti. Bir ay önceki duruma bakarsanız, ne yazık ki bir düzelme söz konusu olmadığını açıkça görebilirsiniz. Rus teröristlerin savaşın başladığı ilk gününden itibaren olan devlet terörü politikasını devam ettiklerini görebilirsiniz.

Geçici olarak işgal ettikleri bölgelerden insanların zorunlu olarak Rusya tarafında sürgün ettiklerini görürsünüz. O bölgelerde yaşayan insanların Ruslar tarafından yıktıkları binaların enkaz kaldırmada yiyecek karşılığı köle gibi çalıştırıldıklarını görebilirsiniz.

Yine o bölgede yıkılmamış binaların asıl sahipleri olan Ukrayna vatandaşlarından alınıp Rusya vatandaşlarına verildiğini, eski sahiplerinin ise işgalci güçleri tarafından eski okullar, spor salonları ve benzeri kamu binalarında yapılan, toplama kamplarına benzer yurtlarda yaşamaya zorlandıklarını göreceksiniz. O bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşları sürekli işkenceye maruz kalıyorlar, tecavüz ediliyorlar, öldürülüyorlar; küçük çocuklar bile gece gündüz sorguya çekiliyorlar.

Tüm Ukrayna’da bu ay içerisinde sirenlerin çalmadıkları tek bir gün yoktu. Ülkenin hiçbir şehri, köyü güvenli değildir. Her gün ülkemizde onlarca kişiler öldürülüyor, onlarca evler, okullar, hastaneler yerle bir ediliyor. Rus teröristler tüm uluslararası yasaları çiğneyip, sivil halkını hedef alıyorlar. Biz kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısını bile veremiyoruz, çünkü o caniler yaptıklarını örtmek amacıyla öldürülen kişilerin cesetlerini yakıyorlar.

Bu durum vahimdir, bu durum savaş olmaktan bile çıktı, bu uygar dünyada yeri olmayan bir devlet terörüdür, bu bir soykırımdır. Rus teröristlerin Rusça konuşan nüfusunun korumasını bahanesi ise gerçek dışı ve kabul edilemezdir. Bütün bunların sadece kendini aklamak için yaptıklarını ispatlamak için bir bahane olduğunu anlamak için istatistiklere bakmanız yeterlidir. Roket saldırılarının hedeflerinin arasında 1. sırada İzyum kenti, 2. Mariupol, 3. Mıkolayiv Üçünün de nüfusunun çoğunluğu Rusça konuşan Ukrayna vatandaşları! Bu nasıl bir koruma? İnsanları öldürmek, onları korumak demek değildir! Kadınları ve çocukları tecavüz etmek onları korumak demek değildir! İnsanları aç ve evsiz bırakmak onları korumak demek değildir”

KIRIM TATARLARI TEHDİT ALTINDA…

“Daha önceden Rusların sözde korumasından kurtulmak için Kırım’dan Herson bölgesine göç eden Kırım Tatarların durumu da endişe vericidir. 2014’te Rus işgalcilere boyun eğmediklerinden dolayı şuan işkenceye maruz kalıyorlar, bazıları ise işgal edilmiş Kırım’a götürülüyorlar. Ve Rusların Ukrayna’ya karşı Kırım yarımadasından düzenledikleri saldırılarda olası karşı misilleme durumuna karşı canlı kalkan olarak kullanılıyorlar”

RUSYA’NIN TAHIL KORİDORU ANLAŞMASINDAKİ EMELLERİ

Terörist Rusya hiçbir zaman verdiği sözü tutmadı ki buna tüm dünya asırlarca şahit oldu. Ve daha 2 gün önce imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına sadık kalmadı, kalmayacak da. Daha 24 saat geçmeden Rusya anlaşmasının konularından biri olan Odesa limanını 4 füze ile vurdu. Bu bir yanlışlık değil, bir tesadüf hiç ama hiç değildir! Bu planlı bir güç gösterisi ve Rusların bu anlaşmayı hiçe saydıklarının açık bir göstergesidir.

Tahıl koridorların meselesi Ruslar tarafından başka şeyler için kullanacakları bellidir:

1) Geçici ateşkesi esnasında iyice azalmış askeri teçhizatı ve personelin sevkiyatı için kullanacaklar

2) Herson, Harkiv ve Zaporijjya bölgelerinin geçici işgalin kalıcı hale gelmesi için ateşkese ihtiyacı vardır

3) Ukrayna bu ateşkesinden vazgeçerse Asya ve Afrika ülkelerindeki açlığından sorumlu tutulacaktır, halbuki açlık oyunlarına oynayan Rusya’nın kendisi

4) Tahıl ateşkesi batı ülkelerine bir rahatlama ve buna bağlı uyguladıkları askeri, teknik, finansal yaptırımların azalmasına sebep olacaktır

5) Zamanı kazanıp ısıtma sezonunun yaklaşması ile dünyaya söz geçirme sahip olmasını bekliyor

Çünkü ona bakılırsa Rusya, bütün bu konuşmalar anlaşmaların devam ettikleri bu günlerde halâ Türkiye’ye tahıl yüklü gemileri göndermeye devam ediyor. Ve bu günlerde Bandırma’da 5 Rus geminin tahıl boşalttığını haberini alıyoruz.

UKRAYNA HALKINDAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Türkiye Cumhuriyeti’nin Makamlarına ve Türkiye halkına sesleniyoruz!

Bu savaşta sizin yardımınız için çok teşekkür ediyoruz. Hep yanınızda olduğunuz, destek verdiğiniz için. Türkiye’ye düşen görev çok zordur. Eminiz ki, elinizden geleni mutlaka en başarılı, en dürüst şekilde yapacaksınız. Ama şunu unutmayınız ki Ruslar tarih boyunca hiç bir sözünü tutmadılar. Ve şuanda da sözünü tutmuyorlar.

Lütfen, Rusya’dan gelen her gemiyi daha dikkatli araştırın, hangi limanlardan geldikleri, getirdikleri mallarının nereden aldıklarını bir daha sorgulayın. Dünkü Odesa limanını füzelerle vurmadıklarına da inanmayın, onlar kendi sözlerinin ispatını getirsinler. Onlara sizleri kandırmaya izin vermeyin, o kanlı savaşın devam etmesini istemeden de olsa desteklemeyin.

Türkiye’nin uluslararası arenada söz geçirme sahip olduğu açık ortada ve eminiz ki o sözün Rusya’dan hem tahıl koridorları konusunda, hem de Azov taburun şuan Ruslarda bulunan üyelerin Ukrayna’ya geri verme konusunda verdiği sözünü tutmaya mecbur etmeye yeterli olacaktır. Bundan yüzde yüz eminiz ki, Türkiye Devleti ve Türk halkı her zaman doğrunun yanındaydı ve kuşkusuz de hep böyle devam edecektir.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.