Ukraynalılar, İstanbul'da Rusya'nın savaş suçlarını protesto etti

Güncel
_QHA Ankara
31 Temmuz 2022, 10:32
_QHA Ankara
31 Temmuz 2022, 10:32

İstanbul’daki Ukraynalılar, Odakule’de Rusya’nın başlattığı savaşı protesto etmek için bir araya geldi. Rusya’nın başlattığı savaş ve vahşetin kınandığı eylemde, esir Ukraynalı askerin Rus ordusu tarafından işkenceyle öldürülmesi kınandı.

İstanbul’daki Ukrayna diasporası, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi ve saldırıları kınadı. Dün, Odakule’de gerçekleşen eylemde, Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasındaki hapishanede tutulan esir Ukraynalı askerlerin katliamı başta olmak üzere Rusya’nın 8 yıl boyunca Ukrayna’da işlediği savaş suçları protesto edildi. “Slava Ukraini” sloganlarının atıldığı eylemde, sekiz yıldır Ukrayna’da savaş suçlarına imza atan Kremlin yönetiminin, halen gereken şekilde ceza almadığına vurgu yapıldı. Eylemde, Ukrayna milli marşı okundu ve Ukraynalı savunucular anıldı.

Ukraynalılar, gösteri kapsamında “Kırım Ukrayna, Herson Ukrayna, Mariupol Ukrayna” sloganları attı.

ESİR UKRAYNALI ASKERLERİN ALIKONULDUĞU HAPİSHANEYE SALDIRI DÜZENLEDİ

Rus ordusu, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu işgal altındaki Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi. Rusya’nın işlediği savaş suçunu örtbas etmek için Rus propaganda haber ajansları saldırının Ukrayna ordusu tarafından düzenlendiğini iddia etti. Rus propagandacıları, Ukrayna ordusunun güya kasıtlı olarak esir Ukraynalı askerlerinin tutulduğu binayı vurduğunu ve saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını ileri sürdü.

İşgalcilerin iddialarını reddeden Ukrayna tarafı, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ilkelere tamamen bağlı kalıyor ve uluslararası insancıl hukuk normlarını yerine getiriyor ayrıca sivil altyapıya, özellikle de savaş esirlerinin tutulma ihtimalinin yüksek olduğu yerlere yönelik saldırıları hiçbir zaman gerçekleştirmedi ve gerçekleştirmeyecektir” açıklamasını yaptı.