Ukraynalı gazetecilere Pulitzer Ödülü

Güncel
Anife Bilal
10 Mayıs 2022, 10:33
Anife Bilal
10 Mayıs 2022, 10:33

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı cesur ve doğru bir şekilde dünyaya anlatan Ukraynalı gazeteciler, en önemli gazetecilik ödülü olarak bilinen Pulitzer’in bu yılki “özel alıntı” ödülüne layık görüldü.

ABD’nin en prestijli gazetecilik ödülleri Pulitzer, sahiplerini buldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı savaş ve Rusya’nın yürüttüğü propaganda savaşı sırasında dünyaya doğru bilgileri aktaran Ukraynalı gazetecilere, “özel alıntı” ödülü verildi. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Pulitzer Komitesinin Ukraynalı gazetecilere özel bir ödül vermekten memnuniyet duyduğu vurgulanarak,  “Bombalamalara, kaçırmalara, işgale ve hatta meslektaşlarının ölümlerine rağmen, ısrarla korkunç gerçeği doğru bir şekilde dünyaya duyurmaya çalışıyorlar.” ifadeleri yer aldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.