Ukrayna'yı işgal girişiminde Rusya'nın destekçisi Belarus'tan, ülkedeki Ukraynalı diplomat sayısını azaltma kararı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2022, 03:24
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Mart 2022, 03:24

Ukrayna’ya karşı faşist saldırılarında Rusya’nın destekçisi Belarus, Ukrayna aleyhindeki faaliyetlerini sürdürüyor. Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoliy Glaz, Ukrayna’nın Minsk Büyükelçiliğinde çalışan diplomat sayısının azaltılması ve Brest şehrindeki konsolosluğun kapatılması yönünde kararı aldıklarını duyurdu.

Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminde Rusya’nın açık destekçisi Belarus, Ukrayna aleyhinde kararlar almaya devam ediyor.

Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoliy Glaz dün itibarıyla yaptığı açıklamada, 2020’den bu yana Ukrayna’nın Belarus’a karşı ilişkilerin yok edilmesini amaçlayan düşmanca eylemlerde bulunduğunu ileri sürdü. Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ukrayna makamlarının doğrudan ve dolaylı olarak Belarus’un “iç işlerine müdahale etmeye başladığını” iddia etti. Glaz, Ukrayna yönetiminin iki devlet arasındaki temasları duraklattığını ve geçen yıl en yüksek düzeyde Belarus’u “düşman ülke” olarak nitelendirdiği söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana sürdürdüğü Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini topraklarından yapılan saldırılarla da destekleyen Belarus, Ukrayna yönetiminin toprakları üzerinden hava ablukasının bir parçası olarak Belarus halkının insani uçuşlarına bile izin vermediğini ileri sürdü. Ukraynalı diplomatların diplomatik statüyle bağdaşmayan faaliyetlerini tespit ettiklerini ileri süren Glaz, “Bu bağlamda Belarus, topraklarındaki Ukraynalı diplomatların sayısını azaltmaya karar verdi. Bu adım, Ukrayna dış temsilciliklerinin bir dizi çalışanının diplomatik olmayan faaliyetlerini durdurmayı amaçlıyor. Onlardan 72 saat içinde ülkemizi terk etmeleri istendi. 1+4 formatındaki diplomatik kadro, Viyana Sözleşmeleri ile belirlenen hedeflere uygun olarak çalışmalarını güvenle sürdürebilir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Belarus tarafının, personel eksikliği nedeniyle Brest’teki Ukrayna Konsolosluğunu da kapatma kararı aldığı duyuruldu.