Ukrayna'ya kaçırılan kızına Erdoğan'ın devreye girmesiyle 4 yıl sonra kavuştu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Aralık 2020, 21:31
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Aralık 2020, 21:31

Aytaç Atasoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın araya girmesiyle Ukrayna’ya kaçırılan kızına kavuştu.

Ukraynalı eşi tarafından kaçırılan 6,5 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kızı Amira Doğa Atasoy’u Türkiye’ye getirmek için 4 yıl mücadele veren baba Atasoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile görüşmesinin ardından çocuğuna kavuşabildi.

Aytaç Atasoy (38) adındaki Türk vatandaşı baba, anne Ukraynalı Olena Mehoda’nın 6,5 yaşındaki kızını Ukrayna’ya kaçırmasının ardından kızını alma mücadelesine başladı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle 4 yıldır Ukrayna’da olan kızına 11 Aralık’ta kavuştu. Aytaç Atasoy(38) ile Ukraynalı Olena Mehoda’nın (34) Amira Doğa Atasoy adını verdikleri şu an 6, 5 yaşında olan kız çocukları oldu. Çift, kızları 2 yaşına geldiğinde nikah kıydı. Nikahtan kısa süre sonra Olena Mehoda, kızını da yanına alarak Ukrayna’ya tatile gitti. Aytaç Atasoy eşinin gidişinden iki hafta sonra dönmeyeceklerini öğrendi. Bunun üzerine Atasoy, kızını almak için Ukrayna’ya gitti. Ancak, annesi, kızını babasına vermedi. Atasoy, kızını almak için Ukrayna’da dava açtığını belirterek, “Yerel mahkeme aleyhimde karar verdi. İstinafa gittim. İstinaf mahkemesi de vermedi. Daha sonra Yargıtaya gittim. 2018 yılında Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozarak ‘Çocuk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Acilen ülkesine, babasına iade edilmelidir’ kararını verdi.” dedi.

ERDOĞAN’IN GELECEĞİNİ DUYUNCA UKRAYNA’DA EYLEM YAPTI

Karara rağmen eşinin, çocuğunu sakladığını ve kızına ulaşamadığını söyleyen Atasoy, bir sonuç alamayınca Ukrayna Devlet Başkanlığı önünde eylem yaptığını anlattı.

ERDOĞAN’A YALVARDI, ZELENSKIY’LE GÖRÜŞTÜ

Eşiyle boşanma davasının da devam ettiğini belirten Atasoy, şöyle devam etti:

“3 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya gideceğini öğrendik. ‘Son şans, son umut’ dedik. Eylem yaptığımız yerde ‘Sayın Cumhurbaşkanım yalvarıyorum kızımı kurtarın’ dedim. Yani duyacağını hiç ümit etmemiştim ama sonra bir baktım yakın koruması geldi. ‘Benimle gelin’ dedi. Şaşırdık kaldık. Cumhurbaşkanımız bekliyordu. Cumhurbaşkanım orada bana öyle büyük jest yaptı ki öyle büyük babalık yaptı ki aldı Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’nın yanına götürdü. Durumu izah ettim. Evraklarımızı gösterdik. 11 Kasım 2020 tarihinde de dedektifler kızımı buldu.”

“MUCİZE GERÇEKLEŞTİ”

Kızına kavuşan baba Aytaç Atasoy, “Bizim için bir mucize gerçekleşti. Kızıma kavuştum. Cumhurbaşkanıma çok teşekkür ederim. Beni ve kızımı sahipsiz bırakmadı. Umarım kızımla beraber yüz yüze kendisine teşekkür etme fırsatı bulurum.” diye konuştu.