Ukrayna, Türkiye'nin Rusya ile arabuluculuk teklifini memnuniyetle karşıladı

Güncel
Ömer Kaya
20 Ocak 2022, 11:37
Ömer Kaya
20 Ocak 2022, 11:37

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna sınırlarındaki askeri hareketliliği ve bölgede artırdığı gerilim dünya kamuoyunun dikkatini bölgeye yöneltti. Ukrayna yönetimi, Türkiye’nin Rusya ile arabuluculuk teklifinin önemli olduğunu vurguladı. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Türkiye’nin teklifini, “iyi düşünülmüş ve potansiyele sahip olduğu” yönünde açıklama yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ve Ukrayna devlet başkanlarını davet etmesini ve Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki saldırgan politikaları sonrasında yaşanan gerilimde arabuluculuk teklifi yapması, Ukrayna yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandı. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Mıhaylo Podolyak, dün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin davetinin iyi düşünülmüş ve potansiyeli olan bir teklif olduğunu ifade etti. Podolyak, RBK Ukrayna’ya verdiği demeçte, Türkiye’nin bölgedeki durumun farkında olduğunun altını çizdi.

TRT Haber Donbas'ta - Son Dakika Haberleri

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ZELENSKIY VE PUTİN’İ TÜRKİYE’YE DAVET ETTİ

Erdoğan’ın Zelenskıy ve Putin’e yaptığı davet hakkında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Erdoğan’ın sürece müdahil olduğunu aktarmıştı. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her iki ülke liderini Türkiye’ye davet ettiğini ve sorunun çözümü için bir toplantı teklif ettiğini kaydetti. Kalın, “Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır. Bunu hem Rusya hem de Ukrayna’nın dostu hem de bir NATO müttefiki olarak yapıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Peskov da bu talebin Rusya Federasyonu tarafından olumlu karşılandığını açıklamıştı.