Ukrayna tahıl yüklü 3 geminin daha soruşturulmasını talep etti

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Temmuz 2022, 14:14
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Temmuz 2022, 14:14

Ukrayna, Rusya’nın işgali altındaki topraklarından çıkan tahıl yüklü üç geminin soruşturulması için Türkiye’ye talepte bulundu. Gemilerin Kırım Akyar’da bulunan ana terminalden çıktığı söylendi.

Rusya işgal altındaki Ukrayna topraklarından çaldığı tahılı Kazakistan’a ait Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisiyle Türkiye’ye getirmişti. İpek Yolu gemisi ile 4,5 ton tahıl taşınmıştı.  Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’dan çaldığı tahılları Türkiye’nin bazı limanlarına taşıdığına dair bilgiler olduğunu dile getirmişti. Ukrayna Rus işgalindeki topraklarında tahıl taşıyan üç geminin daha incelemesi için Türkiye’ye konu hakkında mektup yolladı.  Ukrayna Başsavcılığı 13 Haziran’da gönderdiği mektupta Türkiye Adalet Bakanlığından, Rusya’nın işgali altında olan Herson bölgesinde bulunan tahılı 3 gemi ile taşıdığını belirterek araştırılmasını talep etti.

Reuters’in haberine göre, Ukrayna, üç geminin nisan ve mayıs aylarında Kırım Akyar’da bulunan ana tahıl terminalinden yola çıktığı belirtti. Türkiye’den de, gemilerin ne kadar yük taşıdıklarını ve limanlara varışları hakkında belgeler sunmasını istediği bilgisi edinildi.

 Mikhail Nenashev, Matros Pozynich ve Matros Koshka adlı kuru yük gemileri, United Shipbuilding Corporation adlı bir Rus devlet şirketine ait olduğu tespit edildi.