Ukrayna Savcılığı, Rusya'nın savaş suçlarına karşı 4 bine yakın dava açtı

Güncel
Ömer Kaya
01 Nisan 2022, 11:46
Ömer Kaya
01 Nisan 2022, 11:46

Ukrayna Savcılığı, Rusya Federasyonu ordusunun savaş suçlarına ve uluslararası savaş hukukunu ihlal eden fiillerine karşı 3457 ceza davası açtı. Dava kapsamında, sivillerin öldürülmesi, şiddet ve işkence ile kadın ve çocuk istismarı filleri de yer alıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya topyekun saldıran ve işgal girişiminde bulunan Rusya Federasyonu’nun, Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına karşı Ukrayna Savcılığı eliyle ceza davaları açıldığını kaydetti.

İşgalci Rusya güçleri, Ukrayna’da kadın, çocuk tüm sivilleri hedef alıyor. Ayrıca, her türlü şiddet ve işkenceye başvurmaktan geri durmuyor. Ukrayna Savcılığının bu kapsamda, 3457 ceza davası açtığı bildirildi.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.