Ukrayna: Rusya işgal altındaki topraklarda en az 20 toplama kampı kurdu

Güncel
Anife Bilal
17 Haziran 2022, 14:26
Anife Bilal
17 Haziran 2022, 14:26

Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Rusya’nın işgal altına aldığı Ukrayna topraklarında en az 20 toplama kampı vee hapishane oluşturduğunu bildirdi. Tsımbalyuk, söz konusu toplama kampları ve hapishanelerde işgalcilerin Ukrayna vatandaşlarına hem fiziksel hem de psikolojik baskı uyguladığını ifade etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi Toplantısında konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Rusya’nın işgal altına aldığı bölgelerde, Ukrayna vatandaşlarını toplama kamplarında alıkoyduğuna dikkat çekerek, “Birçok yerde suç işlenmeye devam ediyor. İşgal altına aldığı bölgelerde en az 20 toplama kampı ve hapishane tespit edildi” değerlendirmesini yaptı.

Donetsk’teki “İzolyatsiya” hapishanesini hatırlatan Ukrayna Temsilcisi Tsımbalyuk, “Orada yaşanan vahşeti çok iyi anlıyoruz. Bu yüzden Rusya’nın bu tür hapishaneleri tüm Ukrayna’ya yaymasını durdurmalıyız” ifadeleri kullandı. Ayrıca Tsımbalyuk, Rus işgal güçlerinin işgal altına aldığı bölgelerde işlediği suçları; işkence, insan kaçırma, tecavüz vakaları hakkında bilgi vererek, “İnsan hakları kuruluşlarının verilerine göre, şu an Herson ve Zaporijjya bölgeleri, Ukrayna’da Rus askerleri tarafından kaçırılanların sayısı açısından liderler arasında yer alıyor” dedi.

DONETSK’TEKİ İZOLYATSİYA HAPİSHANESİ

Rusya destekli ayrılıkçıların 2014 yılında Donetsk kentini ele geçirdikten sonra kentteki “İzolyatsiya” sanat merkezini ele geçirdikten sonra merkezi “sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Güvenlik Bakanlığı tesisine” çevirdi. Söz konusu merkezin binasında militanlar eğitim görüyor, çalışan araçlar, askeri araçlar ve mühhimmat depolanıyor. Ayrıca yasa dışı alıkonulan insanlar buralarda tutuluyor ve alıkonulanlara karşı işkence uygulandığı biliniyor. “Gizli” statüsüne sahip olan İzolyatsiya hapishanesinde alıkonulan insanlar, uygun soruşturma olmadan yasa dışı mahkemeler tarafından mahkum ediliyor.