Ukrayna-Rusya geriliminde arabuluculuk teklifi yapmıştı: Putin, Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelecek

Güncel
Ömer Kaya
27 Ocak 2022, 15:51
Ömer Kaya
27 Ocak 2022, 15:51

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yapılan basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye davetini kabul ettiğini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan politikaları ve askeri hareketliliği nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında arabuluculuk yapabileceklerini açıklamıştı. Erdoğan, bu kapsamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Türkiye’ye çağırmıştı. Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’i Türkiye’ye davet ettiğine yönelik açıklamasını ve ABD’nin Rusya’nın güvenlik garantilerine yönelik verdiği yazılı yanıtı değerlendirdi.

Peskov, Putin’in ziyareti kabul ettiğini ifade ederek, “Putin, Erdoğan’ın bu davetini memnuiyetle kabul etti. Kovid-19 salgını ve takvimler izin verir vermez bu davetin yerine getirileceği konusunda anlaştılar. Hem hükümetler arası komisyonda hem de iki liderin başkanlığındaki temaslarda bir miktar duraklama vardı.” değerlendirmesini yaptı.