Ukrayna'nın orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye’ye gönderdiği iki uçak geri döndü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ağustos 2021, 13:07
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ağustos 2021, 13:07

Ukrayna’nın, orman yangınlarıyla mücadeleye destek vermek için Türkiye’ye gönderdiği uçakların, durumun kontrol altına alınmasının ardından ülkeye geri döndüğü bildirildi.

Ukrayna Devlet Acil Servisi (SES), 30 Temmuz’da Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine katkı sağlamak için gönderilen iki AN-32 P tipi uçağın, Türkiye’deki durumun kontrol altına alınması üzerine geri döndüğünü açıkladı. Ukrayna İçişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamaya göre, Ukrayna uçakları Odesa’nın Şkilnıy Havalimanı’na indi.

6N4A8385.JPG
IMG_20210815_150539_173.JPG
6N4A8356.JPG

Ukrayna Devlet Acil Servisinden konuya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna Devlet Acil Servisi’nden havacılar, büyük çaplı orman yangınlarını söndürmek için yardım sağladıkları Türkiye Cumhuriyeti’nden 15 Ağustos’ta döndüler. İki AN-32P uçağı, Nijın’deki Ukrayna Devlet Acil Servisi Sivil Savunma Kurtarma Servisi Özel Havacılık Müfrezesinin havaalanına indi. Daha önce, Türkiye’den Nijın’e giderken, Şkilnıy havaalanındaki Odesa müfrezesinin sınır muhafızları öncelikli olarak iki SES uçağı kaydetti. Mürettebat, Devlet Acil Servis Başkanı Mıkola Çeçetkin tarafından karşılandı. Çeçetkin, kurtarma görevlilerini geri dönüşlerinden dolayı kutlayarak tüm Ukrayna’nın onlarla gurur duyduğunu ve Türkiye vatandaşlarının da paha biçilmez yardımları ve kurtarılmış evleri için onlara her zaman minnettar olacağını kaydetti.

Mıkola Çeçetkin, ‘İki haftayı aşkın bir süre önce büyük orman yangınlarından zarar gören Türkiye’ye yardım için gittiniz. Güzel ülke alevler içinde kaldı, insanlar evlerini kaybetti. Ülkemiz bu zor dönemde tüm dünya ile birleşerek Türk halkına yardım eli uzattı. Eve sağ salim döndüğünüz için teşekkür ederim.’ dedi. Ukrayna’nın 30 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti’ne yardım için Ukrayna Devlet Acil Servisi’ne ait iki AN-32P uçağını gönderdi. Çalışmaların başlangıcından bu yana yangınlarda toplam 124 su tahliyesi (992 ton) gerçekleştirildi. Uçaklar, Antalya ve Isparta illerinin yakınlarında hareket etti.”