Ukrayna'nın İrpin kentindeki yeni köprüyü Türk şirketi inşa edecek

Ekonomi
Anife Bilal
24 Haziran 2022, 11:38
Anife Bilal
24 Haziran 2022, 11:38

Türk şirketi Onur Group, Ukrayna’nın Kıyiv bölgesindeki İrpin kentinde yeni köprü inşa edecek. İşgalci Rus ordusunun başkent Kıyiv’e girmesini önlemek için Ukrayna askerleri tarafından savaşın ilk günlerinde patlatılan köprü enkazının bir anıt olarak bırakılması kararı alındı.

Savaşın ilk günlerinde, Rus işgal güçlerinin başkent Kıyiv’e girmesini önlemek için Ukrayna askerleri tarafından patlatılan ve Rus saldırılarından kaçan yüzlerce insanı, yıkılan köprü üzerinden tahliye etme çalışmalarıyla dünya gündemine oturan İrpin köprüsünün enkazının bir anıt olarak bırakılması kararı alındığı bildirildi. AA’nın haberine göre İrpin’deki yeni köprüyü Türk şirketi Onur Group inşa edecek. Onur Group-Ukrayna’nın Kıyiv Şantiye Şefi Onur Ceylan yaptığı açıklamada, söz konusu köprünün başkent merkezine 5,5 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

Bu noktadan sonra Kıyiv merkezine kadar ne bir köprü ne de bir nehir geçidi bulunması nedeniyle başkentin korunması açısından köprünün bir “son kale” olduğunu anlatan Ceylan, “Köprünün ilk başta tamiratı mı yapılacak, yenisi mi inşa edilecek diye konuşulurken Ukraynalı yetkililer daha sonraki nesillerin burada yaşanan katliam ve acıyı görmesi amacıyla onun müze olarak kalmasını kabul ettiler.” dedi.

Yeni köprünün 105 metre uzunluğunda, iki kenar ve üç orta ayaklı dört açıklıklı bir köprü olacağını bildiren Ceylan, köprünün büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Bu kadar önemli bir işin bu kadar kısa bir sürede yapılmasının istenmesi Türk mühendislerin, Türk müteahhit firmalarının, Türk inşaat sektörünün dünyada ne kadar önemli bir yerde olduğunu herkese gösteriyor” ifadesini kullandı.

Ceylan, Onur Group şirketinin 2004’ten beri Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini ve ülkede yüzlerce projeye imza attığını belirtti.