Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, 6. yıl dönümünde Kırım'ın işgalini kınadı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
27 Şubat 2020, 00:12
Ömer Cihad Kaya
27 Şubat 2020, 00:12

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 6. yıl dönümünde bir basın açıklaması yayımlayarak; Rusya Federasyonu’nun Kırım’daki işgalini kınadı. Söz konusu basın açıklamasında, işgal altındaki Kırım’da her geçen gün artan insan hakları ihlallerine ve baskılara dikkat çekildi.

“KIRIM’DA SİYASİ TUTSAKLARIN SAYISI 100’Ü AŞTI VE BU SAYI ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Büyükelçiliğin, 26 Şubat 2020 tarihinde yayımladığı açıklamada, “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı silahlı bir saldırıda bulunması ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol’u (Akyar) işgal etmesinin üzerinden altı yıl geçti. Bu çirkin saldırıyı gerçekleştiren Rusya, uluslararası hukukun birçok norm ve ilkesini açıkça ihlal etti. Rusya’nın işgali sonucunda Kırım, insan hakları açısından gri bir bölge haline geldi. Ukraynalılar ve Kırım Tatarlarının yanı sıra tüm muhalif sesler sistematik olarak bastırılıyor. Siyasi tutsakların sayısı 100’ü aştı ve istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. İşgalci Rusya, aktivistlere yönelik kurgulanan suçlamalar ile baskı uyguluyor. Aktivistlere, işkence ve kötü muamele uyguluyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rus işgali altındaki Kırım’ın demografisinin yasa dışı bir şekilde bozulduğunu hatırlatan Büyükelçilik, söz konusu basın açıklamasında, 2014-2018 yılları arasında resmi rakamlara göre yaklaşık 140.000 Rus vatandaşının yarımadaya taşındığını bildirdi. Ayrıca, Rusya Federasyonu’nun saldırgan faaliyetleriyle, Karadeniz’in güvenliğini etkilediği belirtildi.

“UKRAYNA, ULUSLARARASI TOPLUMUN KIRIM KONUSUNDA VERECEĞİ DESTEĞE GÜVENMEKTEDİR”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna, toprak bütünlüğünü sağlamak ve Kırım’daki nüfus haklarını korumak için hem yurt içinde hem de uluslararası arenada mümkün olan tüm önlemleri almaktadır. Ukrayna tarafı, uluslararası toplumun Kırım konusunda vereceği desteğe güvenmektedir. Ukrayna, Rusya’nın geçici işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin, Ukrayna’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve bilhassa Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 68/262 sayılı, ‘Ukrayna’nın toprak bütünlüğü’ kararına dayanarak, tüm uluslararası ortaklarından işgal altındaki yarımada ile herhangi bir bağlantıdan kaçınmalarını istediğini yinelemektedir.” ifadelerini kullandı.