Ukrayna mahkemesinden bir sivili öldüren Rus askerine ömür boyu hapis cezası

Güncel
qha muhabir
23 Mayıs 2022, 20:47
qha muhabir
23 Mayıs 2022, 20:47

Ukrayna’da Rus ordusunun işlediği savaş suçlarına ilişkin ilk yargılamalar başladı. Bu kapsamda, bir Rus askeri, sivilleri hedef alması nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’in Solomyanskıy (Solomyansky) Bölge Mahkemesi, 23 Mar 2022 tarihinde Ukrayna’nın kuzeyindeki Sumı (Sumy) bölgesinde bir sivili öldürdüğü için Rus asker Vadim Şişimarin’i (Vadim Shishimarin) ömür boyu hapse mahkum etti.

Bugün düzenlenen mahkemede hakim verilen kararı, “Mahkeme, Vadim Shishimarin’i Ukrayna Ceza Kanunu’nun 438. maddesinin 2. kısmına göre suçlu buldu ve müebbet hapis cezasına çarptırdı” şeklinde okudu.

UKRAYNA’DAN RUS ASKERE MÜEBBET HAPİS CEZASI

Ukrayna Ceza Kanunu’nun 438. maddesine göre, savaş esirlerine veya sivillere kötü muamele, sivillerin zorla çalıştırılmak üzere sınır dışı edilmesi, işgal altındaki topraklarda ulusal değerlerin yağmalanması, uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış savaş araçlarının kullanılması, diğer savaş yasa ve kurallarını ihlal etmek ve bu tür eylemlerin işlenmesi için emir vermek, sekiz yıldan on iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Maddenin 2. Kısmına göre, aynı fiiller, kasten adam öldürme ile birleştirilirse, on yıldan on beş yıla kadar hapis veya müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

28 Şubat’ta Sumı bölgesinde Ukraynalı sivil Oleksandr Şelipov’u (Oleksandr Shelipov) vurarak öldüren Rus asker Vadim Şişimarin, 24 Şubat’tan bu yana Rus silahlı saldırganlığı nedeniyle Ukrayna’da yargılanan ilk Rus askeri oldu. Şişimarin, suçunu kabul etti ve eylemlerini emri yerine getirmek üzere yaptığını açıkladı.