Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Denisova, Kamu Başdenetçisi Malkoç'la bir araya geldi

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Eylül 2021, 17:24
Ozan Barış Erim
24 Eylül 2021, 17:24

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile bir araya geldi. Denisova ve Malkoç, görüşmenin ardından yaptıkları ortak açıklamada, Ukrayna ile göçmenler konusunda karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunduklarını belirtti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni ile bir araya geldi. AGC Genel Merkezi’nde olan görüşmeye, AGC üyeleri ve basın mensupları katıldı. Görüşmede, Denisova ve heyetinin Antalya’yı tercih etme sebeplerinin Antalya’ya gelen Ukrayna uyruklu vatandaşların fazlalığı olduğu belirtildi. Mülteci sorunu gibi konuların ele alındığı basın toplantısı, tarafların birbirlerine hediyeler takdim etmesi ile son buldu. AGC Başkanı Mevlüt Yeni ise günün anlam ve önemine istinaden misafirlerine AGC flaması hediye etti. Ayrıca Denisova, görüşmede, Malkoç’a Kırım Tatar siyasi tutsakların da listesini iletti.

MALKOÇ: DENİSOVA İLE 3 SENEDİR BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Denisova ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “ Lyudmila Denisova ile birlikte Donbas bölgesinde gerekse Azerbaycan’da, özellikle göçmenler konusunda yaşanan insan haklarıyla ilgili ihlalleri, sıkıntıları, sorunları görüşüyoruz. Türkiye’de olduğu gibi Dünyadaki bütün öncelikle kendi ülkesinde devletle vatandaş arasındaki sıkıntıları mahkeme yoluna gitmeden çözmeye çalışırlar. Bu anlamda ombudsmanlar halkın avukatıdırlar. Denisova ile biz karşılıklı mutabakat yaptık. 3 senedir birlikte çalışıyoruz. Bu görüşmeyi Antalya’da yapmamızın önemi, Ukrayna’dan milyonlarca insan özellikle Antalya bölgesine geliyor. Ukraynalı komşularımızın, farklı sorunları oluyor. Geleneksel Türk misafirperverliği kendilerine gösteriliyor. Sorunları olduğu zaman biz ombudsmanlar da devreye giriyoruz” ifadelerini kullandı.

DENİSOVA: KIRIM VE DONBAS İLE İLGİLİ PROBLEMLERİ ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ

Ukrayna İnsan Hakları Parlamento Komiseri Lyudmila Denisova, Rusya tarafından yasa dışı olarak tutuklu olan vatandaşların kurtarılmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemli bir rolü olduğunu kaydederek, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi her zaman Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü destekliyor. Kırım ve Donbas ile ilgili problemleri çözmeye çalışıyoruz. Erdoğan, Rusya tarafından yasa dışı tutuklu olan vatandaşlarımızın serbest bırakılmasında çok önemli rol oynadı. Ayrıca mülteciler konusunda tecrübelerimizi aktarıyoruz. İşgalden kurtulmuş topraklardaki insanların haklarını korumaya Azerbaycan bu konuda örnektir. Türkiye’nin ombudsmanlığında Ukrayna üniversiteleri ile beraber iş birliği yapıyoruz. İnsan haklarının önemini anlatmaya çalışıyoruz. Bu iş birliğinden dolayı çok memnunuz. Şeref Malkoç’u her zaman Ukrayna’ya bekliyoruz” diye konuştu.