Ukrayna için SİHA yardımı toplayan Polonyalılara BAYKAR’dan destek mektubu

Güncel
qha muhabir
29 Temmuz 2022, 10:04
qha muhabir
29 Temmuz 2022, 10:04

Polonya’da Ukrayna ordusuna destek olmak amacıyla Bayraktar SİHA’larının alımı için başlatılan yardım kampanyaları ses getirmeye devam ediyor. Yardım kampanyalarının büyük kitlelere yayılması sonucu, BAYKAR Teknoloji resmi bir mektup yayımlayarak kampanyaya destek verdiklerini iletti. Mektupta bir SİHA’nın da Ukrayna ordusuna ücretsiz olarak hibe edileceği belirtildi.

Polonya vatandaşları, Ukrayna’ya Rusya karşısında destek vermeye devam ediyor. Ukrayna ordusuna Bayraktar TB2 SİHA alınması için yapılan toplam yardımların yaklaşık 11 milyon Euro’ya ulaştığı öğrenildi. Bu kapsamda başlatılan kampanyalara bir destek de Baykar Teknolojiden geldi.

Baykar Teknoloji, Polonyalı gazeteci Slawomir Sierakowski’ye hitaben resmi bir açık mektup gönderdi. Mektubu Sierakowski sosyal medya hesabından yayımladı. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Sevgili Bay Slawomir Sierakowski!
Böylesine anlamlı bir kampanyayı destekleyen tüm Polonya halkına şükranlarımızı sunuyoruz. Düzenlediğiniz kampanyaya yüz binlerce Polonya vatandaşının katılması bizi çok etkiledi. İnsani dayanışma hareketinize bir teklifle yanımızda katılmak istiyoruz.
Kampanyanız ışığında Ukrayna halkına vatanlarını daha iyi koruyabilmeleri için Bayraktar TB2 vereceğiz ve fonlarınızın Ukrayna’yı güçlendirecek amaçlar için Ukraynalı hayır kurumları tarafından paylaştırılmasını gözeteceğiz.
Arzumuz, teklifimizin ve bu kampanyanın, bir an önce bitmesi için dua ettiğimiz zorlu zamanlarda masum Ukraynalıların hayatlarını kurtarmaya katkı sağlamasıdır.
Baykar Yönetim Kurulu

“BÖYLECE ÇABALARIMIZIN ETKİSİ İKİ KATINA ÇIKTI”

Baykar Teknoloji tarafından kaleme alınan mektubu paylaşan ve sevincini ve yardımların ne dereceye ulaştığı hakkında bilgiler veren gazeteci Sierakowski şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili Polonya Silahlı Kuvvetleri, Yardımımız iki katına çıktı. Türk ve Ukrayna tarafıyla yapılan konuşmalardan sonra bu resmi mektubu aldım. Böylece çabalarımızın etkisi iki katına çıktı! BAYKAR şirketi, Ukrayna’ya satın almak için 22.500.000 PLN topladığımız insansız hava aracını fon almadan teslim edeceğini resmen açıkladı. Ve biz, Ukrayna ve Türk taraflarıyla bir anlaşmayla, toplanan parayı Ukrayna toplumunun korkunç mağdurluğuna ayırabileceğiz.

Yaklaşık 1.800.000 PLN (artı açık artırmadan elde edilen gelir) gibi bir fazlalık topladığımız için, bunları Ukrayna Ulusal Bankası tarafından yönetilen Ukrayna silahlı kuvvetlerinin fonuna aktaracağız. Kampanyanın nihayet kapandığı hafta sonuna kadar bu miktar daha da artabilir.

Özetlemek gerekirse: toplamda, Ukrayna’ya verdiğimiz mali desteğimiz yaklaşık 50.000.000 PLN tutarındadır. Bu nedenle, bana doğrudan yardım eden herkese ve bizi destekleyen herkese ve hepsinden önemlisi 217.000 Polonyalıya (ve yaklaşık 1.000 Belarusluya) bir mesajım var: Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri savunmada ve topluma insası yardımda yer alıyorsunuz.

BAYKAR’IN DESTEĞİNE UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNDEN TEŞEKKÜR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, BAYKAR’ın destek mektubundan sonra sosyal medya hesabından Selçuk Bayraktar’a ve Haluk Bayraktar’a bir teşekkür mesajı paylaştı. Büyükelçi Bodnar, teşekkür mesajında, “Polonya halkının ülkemiz için başlattığı BayraktarTB2 bağış kampanyasını destekleyerek SİHA’ları hibe eden Haluk Bayraktar’a, Selçuk Bayraktar’a ve BAYKAR’a teşekkür ediyoruz. Bayraktar, ülkelerimiz arasındaki dostluğun uzun yıllar boyunca sembolü olarak kalacak” ifadelerini kullandı.