Ukrayna Dışişleri Bakanlığından 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'nde açıklama: Rusya 20'den fazla gazeteciyi öldürdü

Güncel
qha muhabir
03 Mayıs 2022, 23:14
qha muhabir
03 Mayıs 2022, 23:14

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yayımladığı basın açıklamasında Rus işgalcilerin, 20’den fazla Ukraynalı ve yabancı gazeteciyi öldürdüğünü belirtti. Ayrıca açıklamada, Rusya’nın gazetecileri kaçırdığına, TV kulelerini bombaladığına veya ele geçirdiğine ve web sitelerine yönelik hack saldırıları düzenlediğine dikkat çekildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla bugün bakanlık resmi web sayfası üzerinden bir basın açıklaması yayımladı. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgaliyle birlikte Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında ifade özgürlüğünü yok ettiği vurgulanan açıklamada, “24 Şubat’ta Rus birlikleri tarafından Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları, Ukrayna’da bağımsız gazeteciliğe karşı acımasız baskının yeni bir aşamasına işaret etti. İki aydan fazla bir süre içinde Rus işgalciler, 20’den fazla Ukraynalı ve yabancı gazeteciyi öldürdü. Geçici işgal altındaki bölgelerde yüzden fazla bölgesel medya kuruluşu, tehditler, haber merkezlerinin tahrip edilmesi ve geçici işgal altında çalışamaması nedeniyle kapanmak zorunda kaldı” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA ASKERİ SAVAŞIN YANI SIRA BİLGİ SAVAŞI YÜRÜTÜYOR

Rusya’nın, askeri saldırganlığının yanı sıra bir bilgi savaşı yürüttüğüne vurgu yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonunun Ukrayna’daki medyaya karşı işlediği suçlar arasında gazetecilerin öldürülmesi ve kaçırılması, TV kulelerinin bombalanması veya ele geçirilmesi ve web sitelerine yönelik hack saldırıları yer alıyor” denildi.

RUSYA, İŞGAL BÖLGELERİNİ İZOLE EDEREK, KENDİ PROPAGANDASINI YAYIYOR

Rusya tarafından işgal edilen veya kuşatılan Ukrayna şehirlerinin, Ukrayna bilgi alanından, Ukrayna yayınlarından ve ulusal internet operatörlerinden izole edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki topraklarda Rusya, çok fazla bilgi yayılımı sağlayan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini haklı gösteren ve etnik nefreti körükleyen propaganda kanallarını piyasaya sürüyor” ifadeleri yer aldı.

UKRAYNA: RUS MEDYASINA YÖNELİK YAPTIRIMLAR GENİŞLETİLMELİ

Ukrayna’nın, uluslararası ortaklarıyla birlikte Rus propagandası ve dezenformasyonuyla mücadele çabalarını koordineli olarak devam ettirdiği belirtilen açıklamada, “Kendi topraklarında Rus propaganda yayınlarını durduran ülkelere teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası toplumu, propaganda ve yanlış bilgi yayan Rus medyasına yönelik yaptırımları genişletmeye çağıran bakanlığın açıklamasında, “Saldırgan devletin medyasının, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının gerçeklerini çarpıtmasına izin verilmemelidir” ifadelerinin altı çizildi.

Açıklamada ayrıca, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçları hakkındaki gerçeği iletmek için zor koşullar altında, çoğu zaman hayatlarını riske atan, savaş bölgelerinde çalışan Ukraynalı ve uluslararası gazetecilere minnettarız” denildi.