Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yabancılar için UKRAINE.UA sitesini faaliyete geçirdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 11:12
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 11:12

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yabancılar için modern Ukrayna hakkında UKRAINE.UA sitesini faaliyete geçirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba), sitenin tanıtımını yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığıtarafından 30 Ocak 2021 tarihinde yabancılar için modern Ukrayna hakkında bilgi veren dijital portal UKRAINE.UA sitesi faaliyete geçirildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba), UKRAINE.UA sitesinin tanıtımını yaptı.

UKRAYNA’YI TANITMAK İÇİN OLUŞTURULDU

Bakan Kuleba, bu tanıtımda “UKRAINE.UA sitesini, çeşitlilik ve büyüleyici doğa diyarı, özgürlük ve onur ülkesi olan yaratıcı, dinamik ve girişimci Ukrayna’yı dünyaya tanıtmak için oluşturduk. Ukrayna’da bin yıllık tarih ve kültürün geleceğe iddialı yaklaşımlarla tamamlandığını görüyoruz.” dedi.

SİTE, GELİŞTİRİLMEYE AÇIK

Kuleba’ya göre söz konusu projenin oluşturulmasında önde gelen uzmanlar ve ilgili ajanslar yer aldı. Diğer yandan bu projenin işbirliğinin ve pekiştirilmesinin ucunun açık bırakıldığı belirtildi. Kuleba, “Siteye, yazın anons ettiğim Ukrayna adlı fotoğraf derlemesini de ekledik. O zaman birçok fotoğrafçı duyuruma icabet etti ve sonrasında muhteşem fotoğrafları bu derlemeye dahil edildi. Söz konusu görseller, ticari bir amaç taşımamak kaydıyla Ukrayna’yı yurt dışında tanıtmak için serbestçe kullanılabilir” dedi.

FİKİR BAKANLIĞA VE UKRAYNA ENSTİTÜSÜNE AİT

Site oluşturma fikrinin Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile Ukrayna Enstitüsüne ait olduğunu belirten Bakan Kuleba, amacın; yurt dışında Ukrayna’nın olumlu imajını geliştirmek olduğunu bildirdi.

İNGİLİZCE DIŞINDA DİLLER EKLENECEK

Bakanın Kuleba’nın aktardığına göre şu an yayınlar İngilizce olarak da yayımlanıyor ancak 2021 yılı boyunca Fransızca, Almanca, İspanyolca, Arapça ve Çince sayfaları başlatılacak.
Ayrıca, Kuleba, “Yabancılar Ukrayna ile çevrim içi olarak tanışabilecek, onu inceleyebilecek ve zamanla ziyaret edebilecek, yatırım yapabilecek ve ülkemizde eğitim görmek amacıyla gelebilecek.” diye ekledi.

KATKI SAĞLAYAN KURUM VE KURULUŞLAR

Çalışmalara, Ukrayna’da BM Kalkınma Programı, Depositphotos, Ukraїner, ‘Ilyashev&Partners’, UkraineInvest Yatırım Ofisi, Ukrayna Uluslararası Eğitim Devlet Merkezi, Ukrayna Turizm Kalkınma Devlet Ajansı, Ukrayna Milli Hafıza Enstitüsü, Ukrayna Tur Operatörleri Derneği, Ukrainian Fashion Week, Ukrayna Besarabyası Şarap ve Lezzet Yolu sivil toplum kuruluşu, şarap kültürü uzmanı ve Ukrainian Wine & Spirit School öğretmeni Yevheniya Nikolaychuk, Ukrayna Kültür Fonu, Ukraynalı fotoğrafçılar, startup’lar ve kültür enstitüleri katıldı.

KULEBA’DAN FİKİR KATKISI YAPMAK İSTEYENLERE DAVET

Kuleba, sitenin geliştirilmesi konusunda fikri olan, fotoğrafları ile katkıda bulunmak isteyen veya proje ile ilgili düşüncelerini paylaşmak isteyen herkesi sitede yer alan e-mail adresini kullanarak geri dönüş yapmaya davet etti.