Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Savaşın 100 gününde, Kremlin ana hedefine ulaşamadı

Güncel
Anife Bilal
03 Haziran 2022, 15:03
Anife Bilal
03 Haziran 2022, 15:03

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın üzerinden 100 gün geçti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, savaşın 100’üncü günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Savaşın 100 gününde, Kremlin ana hedefi olan Ukrayna’nın fethine ulaşamadı” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın 100’üncü günü nedeniyle yazılı açıklama paylaştı. Rusya’nın Şubat ayında açtığı tam ölçekli savaşın 8 yıl önce Kırım’ı ve Donetsk ile Lugansk bölgelerinin bazı kısımlarını işgal ederek başlattığı saldırgan eylemlerinin bir devamı olduğu belirtilen açıklamada, “Bugün halkımız sadece var olma ve bağımsız bir devlet hakkını savunmakla kalmıyor, aynı zamanda Avrupa’nın ve tüm demokratik dünyanın güvenliğini de savunuyor. Savunucularımız her gün, kendi hayatları pahasına, kararlı bir şekilde Rus askeri makinesini geri püskürtüyor ve tüm kıtanın özgür ve barışçıl geleceği için savaşıyor. Savaşın 100 gününde, Kremlin ana hedefi olan Ukrayna’nın fethine ulaşamadı. Bunun yerine Rusya, dünyanın en çok yaptırım uygulanan devleti haline geldi ve uluslararası kuruluşlardaki faaliyetleri ve uluslararası etkinliklere katılımı önemli ölçüde sınırlandırıldı veya durduruldu.” denildi.

“UKRAYNA’YA YARDIM EDEREK, TÜM İNSANLIĞIN BARIŞINA VE KALKINMASINA YATIRIM YAPMIŞ OLUYORSUNUZ”

Ukrayna ordusunun kahramanca ülkesini savunduğu ve Ukrayna’nın Rus işgalcileri tamamen mağlup etmeye kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, “Ukrayna, Rus işgalcilerin acımasız gücü karşısında olağanüstü bir direnç gösterdi. ‘Ukrayna mucizesi’ birkaç faktör sayesinde mümkün oldu. Bunlar; yüksek motivasyonlu ordu, devlet yönetiminin liderliği ve cesareti, ortakların verdiği askeri yardım ve sert yaptırımlar ayrıca işgalci karşısında olağanüstü birlik ve dayanışma sergileyen Ukrayna halkı. Uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün tam olarak geri kazanılması olan ana hedefimize doğru ilerlerken bize önemli destek veren onlarca ülkeye minnettarız. Rusya’nın Ukrayna halkına karşı işlediği suçları, ekonomimizin yıkımını ve tüm dünyaya yönelik kıtlık şantajını durdurmak için Ukrayna’ya sürekli desteğin devam etmesi gerekiyor. Bugün devletimize yardım ederek, tüm insanlığın barışına ve sürdürülebilir kalkınmasına en iyi yatırımı yapmış oluyorsunuz.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, Kremlin yönetiminin başlattığı savaşı durdurana kadar dünyanın Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları artırması gerektiğini vurguladı.

“RUS SUÇLULAR CEZALANDIRILMALI!”

Bunun dışında açıklamada, uluslararası toplumu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık suçunu araştırmak için bir Özel Mahkeme kurulmasını destekleme çağrısında bulunan bakanlık, “Rus suçlular, Nazi Almanyası liderleri gibi mahkemeye çıkmalı.” diye vurgulandı.