Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan Anma ve Uzlaşma Günü’ne ilişkin açıklama

Güncel
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 15:43
qha muhabir
08 Mayıs 2022, 15:43

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Anma ve Uzlaşma Günü vesilesiyle açıklama metni yayımladı. 2. Dünya Savaşında hayatını kaybeden Ukraynalı askerleri andığı metinde Bakanlık, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı ve 3 aydır devam eden savaşa da değindi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Anma ve Uzlaşma Günü‘ne ilişkin açıklama metni yayımladı. Ukrayna 77 yıl önce o zamanki Sovyetler Birliği olarak 2. Dünya Savaşı’nda yer almıştı. Kızıl Ordu bünyesinde savaşan Ukraynalı askerler savaşta mücadele etmişti. Söz konusu savaşta Almanya’nın çekilmesiyle Sovyetler Birliği zafer ilan etmişti.

Bugün yayımlanan metinde, 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Ukraynalı askerler anıldıktan sonra, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla başlattığı savaşa değinildi. Putin rejiminin savaş yöntemlerinin Hitler’in “Üçüncü Reich”ına (1930’lar ile 1945 arasındaki Almanya) benzetildiği açıklama metninde, bu saldırıya karşı Ukrayna’ya verilen destekler için ülkelere ve kuruluşlara teşekkür etti.

Bakanlık yayımladığı açıklama metninde şu ifadelere yer verdi:

“2. Dünya Savaşı sırasında barış, refah ve dünyanın güvenliği adına can veren tüm şehitlerimizi bugün rahmetle anıyoruz. Fedakarlıklarına en büyük övgü, trajedinin bir daha asla tekrarlanmamasını sağlamak için ortak taahhüdümüzdü. Ancak Rusya, Ukrayna’ya karşı sebepsiz yere geniş çaplı savaşını başlatarak bu taahhütlerini vahşice çiğnedi, dünya güvenliğini baltaladı ve kurallara dayalı uluslararası düzeni hiçe saydığını gösterdi.

Rusya’nın savaşı şimdiden, Ukrayna’nın egemenliğini ve geleceğimizi belirleme ve Avrupa yolunu takip etme hakkını korumak için Silahlı Kuvvetlere gönüllü olarak katılan binlerce sivili ve Ukraynalı muhafızı öldürdü. Bugün, Rus işgalciler tarafından hayatları alınan 225 çocuk da dahil olmak üzere hepsini saygıyla anıyoruz.

Barbar yöntemleriyle Putin rejimi, Hitler’in Üçüncü Reich’ını çoktan aştı. Rus ordusunun bu savaştaki vahşeti dünyayı şok etti ve sorumluları adalete teslim etmek için Rus ordusunun suçlarıyla ilgili soruşturmalar şimdiden devam ediyor. Ayrıca, Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin barışını açıkça tehlikeye atması ve küresel gıda güvenliğini tehlikeye atması, Ukrayna tahıllarını yağmalaması, Ukrayna limanlarından sevkiyatları engellemesi ve tarımı tehdit etmesi nedeniyle savaşın etkisi dünya çapında hissediliyor.

80 yıl önce Hitler karşıtı koalisyonda olduğu gibi, demokratik dünya şimdi ortak değerlerimize yönelik ortak meydan okumalar karşısında yeniden birleşti. Burada, Ukrayna’daki savunma hatları boyunca, saldırgan şüphesiz eninde sonunda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Kahramanları tarafından ve ortaklarımızın desteğiyle yenilecektir. Bu nedenle, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, gerçek dostlarımız ve müttefiklerimiz olduklarını kanıtlayan, yıkıcı yaptırımlar getiren, Ukrayna halkına Putin’in Rusya’sının getirdiği bu yeni küresel durumu durdurmak için kararlı askeri, insani ve mali destek sağlayanlara ve savaştan geçici olarak evlerini geçici olarak bırakmak zorunda kalan Ukraynalılarla evlerini paylaşanlara tüm Ukrayna halkı adına şükranlarını sunar.

Bu kez ortak zaferimizin ardından, savaşın, işgalin ve saldırganlığın bir daha asla olmayacağını gerçekten garanti edecek, gözden geçirilmiş bir güvenlik sisteminin kurulması takip edilmelidir. Bu yeni güvenli dünyanın temelleri şimdiden atılmış durumda.”

Ukrayna’da bugün, 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden insanların anısına ithaf edilen Anma ve Uzlaşma Günü kaydediliyor. Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatının tavsiyelerine göre, Ukrayna Parlamentosu 2015 yılında 2. Dünya Savaşı’nın tüm kurbanlarının anısına 8 Mayıs tarihini Anma ve Uzlaşma Günü olarak ilan etti.