Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Topraklarımızın herhangi bir parçasının alınmasını asla kabul etmeyeceğiz

Güncel
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 04:14
Ömer Kaya
25 Mayıs 2022, 04:14

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın üçüncü ayında Anadolu Ajansına özel açıklamalarda bulundu. Bakan Kuleba, Rusya ordusunun işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna’da sıkışıp kaldığını kaydederek, “Donbas’ta korkunç bir savaş yaşanıyor. Rusya, Donetsk ve Lugansk bölgelerinin idari sınırlarına ulaşmayı planlamasına rağmen bunu yapamadı. Ruslar, sıkışıp kaldı. Bu, orada zafer elde ettiğimiz anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya ile savaşın üçüncü ayında, Anadolu Ajansının sorularını yanıtlayarak, savaşın seyri ve gelecek dönemdeki sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’da sıkışıp kaldığını ifade ederek, “Asla taviz vermeyeceğiz unsurlar var. Üzerimize dünyanın yarısı gelse bile ve bizi taviz vermeye zorlasa da bunu yapmayız. Bunlardan biri Ukrayna’nın toprak bütünlüğüdür. Topraklarımızın herhangi parçasının bir alınmasını asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

“YENİ TEMAS HATLARINI İHTİYACIMIZ YOK. 8 YIL BUNU YAŞADIK”

Bakan Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’da kalması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, “Rus ordusunun, Ukrayna’nın topraklarında kalmasını asla kabul etmeyeceğiz. Rus askerlerin tamamıyla topraklarımızdan çıkması gerekiyor. Ayrıca çatışma hatlarını birbirinden ayıracak ve durumu donduracak yeni temas hatlarına ihtiyacımız yok. 8 yıl bunu yaşadık. Temas hattının olması yönündeki yaklaşımın yeni bir savaşa yol açacağını gördük” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Topraklarımızın herhangi bir parçasının alınmasını asla kabul etmeyeceğiz

Röportajda, Türkiye’nin arabuluculuk rolüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kuleba, Türkiye’nin yürüttüğü kararlı politikayı önemsediklerinin altını çizdi. Türkiye ile Ukrayna’nın geçmişten bugüne tarihi, kültürel ve siyasi ortaklıklarının olduğunu belirten Kuleba, Türkiye’nin özellikle 24 Şubat 2022’den bu yana devam eden savaşta önemli bir rol oynadığını vurguladı. Türkiye’nin arabuluculuk rolünü önemsediklerini bildiren Bakan, bu durumun Karadeniz’in güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.