Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Ankara Ukrayna Derneğini ziyaret etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
02 Aralık 2020, 13:06
Ömer Cihad Kaya
02 Aralık 2020, 13:06

Esma Kasar/QHA-Ankara

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, resmi ziyaret kapsamında geldiği Ankara’da Ukrayna Derneğini ziyaret etti. Bakan Kuleba’ya Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ile Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman ve Antalya Konsolosu Emir Rustamov eşlik etti.

Ukrayna ve Gürcistan’ın katılımıyla NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısına katılmak üzere bugün Ankara’ya gelen Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Ankara Ukrayna Derneğini ziyaret etti.

BAKAN KULEBA DERNEK FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Bakan Kuleba’nın Ankara ziyareti kapsamındaki programlarının ilki Ankara Ukrayna Derneğinde başladı. Ukrayna Derneği temsilcileri, Bakan Kuleba’ya dernek binasını gezdirdi ve faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ardından, AVİM bünyesinde Ukrayna hakkında çalışmalar yapan Dr. Turgut Kerem Tuncel, Bakan Kuleba’ya özellikle Holodomor konusundaki çalışmaları hakkında bilgilerini paylaştı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA: TÜRKİYE, KIRIM PLATFORMUNDA LİDER ROLÜNDE OLMALIDIR

Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska da, Ukrayna diasporasının düzenlediği eğitim faaliyetleri hakkında Bakan Kuleba’yı bilgilendirdi. Görüşmenin ardından, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, dernekteki misafirlere ve basın mensuplarına hitap etti. Kuleba, basın mensuplarının Türk İHA’ları ve Kırım Platformuna dair sorularını cevapladı. Basın mensuplarının uluslararası Kırım Platformu hakkında detaylı bilgi ve Türkiye’nin rolüne ilişkin sorusuna Dışişleri Bakanı Kuleba şöyle cevap verdi:

“Kırım platformunun amacı Kırım yarımadasının nihai bir şekilde işgalden kurtarılması. Çünkü Kırım’ın güncel statüsü Rusya tarafından işgal edilmiş bir Ukrayna toprağıdır ki bu sadece Ukrayna ve Türkiye açısından değil, daha birçok ülke tarafından da kabul edilemez bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden tüm bu güçleri, Kırım’ın işgalden kurtarılması yönünde iş birliği yapmak için bir araya getirmeliyiz. Ukrayna ve Türkiye ilişkileri, ve Türkiye’nin Kırım’la olan tarihi bağları göz önüne alınırsa, bence Türkiye’nin bu süreçte tek bir rolü vardır o da lider rolüdür. Süreci daha ileriye taşıyacak kilit rolde bir lider. Bugün bu konuyu sevgili dostum ve meslektaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğiz. İlke olarak Türkiye’nin Kırım platformuna katılacağı gerçeğinden hareket ediyoruz. Şimdi ise diplomatlara düşen, spesifik görevleri belirlemek ve katılımı şekillendirmektir.”

KULEBA: TÜRKİYE VE UKRAYNA BİRLİKTE KARADENİZ BÖLGESİNİ DAHA GÜVENLİ HALE GETİRECEKTİR

Öte yandan, Ukrayna’nın Türkiye’den SİHA satın almasına ilişkin ortak projelerin geliştirilmesine ilişkin ise Bakan Kuleba şu değerlendirmeleri yaptı:

“Ukrayna, Türkiye ile tüm alanlarda olan diyalogun seviyesi ve dinamiğinden çok memnun. Siyasi ve güvenlik konularda çok ortak yönümüz var, serbest ticaret anlaşması ile ilgili müzakereler sona yaklaştı. Kültürel iş birliği gelişiyor. Tabii ki ülkelerimizin arasında yapılan işbirliğinin öncü alanı savunmadır. Ukrayna’nın hem Bayraktar SİHA’ların satın alınmasıyla, hem de Ukrayna ile Türkiye’nin teknik olanakların birleştirilmesi yoluyla ilgili projenin ortak geliştirilmesiyle ilgilendiğini teyit edebilirim. Bize ve Türk dostlarımıza göre Ukrayna’da üretilen motorlar Türk savunma sanayi için en uygun olan seçenektir ve şu an sözleşme hazırlıkları üzerinde çalışıyoruz. Fakat iki ülke için en etkili seçeneğin ortak üretim projelerinin geliştirilmesi olacağını vurgulamak istiyorum. Bu yüzden Ukrayna ve Türkiye savunma sanayi sektörü temsilcileri arasındaki diyalogunun geliştirilmesine her türlü katkıda bulunuyoruz. Bunun sonucu Ukrayna ve Türkiye daha da güçlenecek ve ülkelerimiz birlikte Karadeniz bölgesini daha güvenli hale getirecektir”

Bakan Kuleba, Ankara Ukrayna Derneğindeki temaslarının ardından Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti.