Ukrayna direnişçilerinden Rus işgal birliklerine "Kiraz Operasyonu"

Güncel
Ömer Kaya
17 Haziran 2022, 16:27
Ömer Kaya
17 Haziran 2022, 16:27

Ukrayna’nın Zaporijjya bölgesine bağlı Melitopol Belediye Başkanı Ivan Federov, Rus işgal güçlerinin yağma ve talan düzenine karşı Ukraynalı çiftçiler ile beraber “Kiraz Operasyonu” düzenlediklerini kaydetti. Fedorov, konuya ilişkin beyanında, Rus birliklerinin, Ukraynalı çiftçilerin tarlalarına daldığını, mevsiminin gelmesi nedeniyle olgunlaşmış olan kirazları çaldığını kaydetti. Bunun üzerine Ukraynalı çiftçilerle beraber organize olduklarını belirten Başkan Fedorov, tüm ağaçları zehirli maddelerle ilaçladıklarını ve Rus birliklerinde bu eylemle beraber zehirlenme vakalarının arttığını duyurdu.

Rus işgal güçleri, Ukrayna’da gıda ürünleri, tarım arazileri, teknoloji ve sanayi fark etmeksizin Ukrayna’nın tüm kaynaklarını çalıyor ve yağmalıyor. Ukrayna ordusu ve Ukrayna yönetimi, işgalci Rus birliklerine karşı ülkenin her yerinde topyekun savunmaya devam ediyor. Bu kapsamda, ilginç bir gelişme Melitopol’de meydana geldi. Melitopol Belediye Başkanı Ivan Fedorov, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Ukraynalı çiftçilerle beraber, Rus ordusunun çaldığı kirazları zehirlediklerini ve bu yönde Ukrayna’nın tarım ürünlerini çalan Rus birliklerine ciddi bir ders verdiklerini kaydetti.

UKRAYNALI DİRENİŞÇİLERDEN KİRAZ OPERASYONU

Başkan Fedorov, bir grup Ukraynalı çiftçinin, Rus askerlerini zehirli kirazlar ile durdurduğunu kaydetti. Başkan Fedorov, “Savunucularımız, yeni bir direniş aşamasına girdiler. Tarım ürünlerimizi çalan ırkçıları zehirliyorlar. Örneğin, Melitopol kirazları. Bu şekilde, ırkçı haşereler çiftçilerimiz tarafından basitçe zehirleniyor” dedi.

MELİTOPOL HALKI, RUS İŞGALİNİ REDDEDİYOR

Ivan Fedorov, öte yandan Rus işgalcilere, Melitopol halkı tarafından hiçbir desteğin olmadığını kaydetti. 150 bin nüfuslu şehirde, şu ana kadar Rus pasaportu alan 15 kişinin bulunduğunu kaydetti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.